Škofje vabijo v Celje
Cerkev na Slovenskem | 29.05.2010, 09:11
Cerkev v Sloveniji in še posebej celjska škofija se v teh dneh pospešeno pripravljata na Slovenski evharistični kongres, ki bo v nedeljo, 13. junija, na stadionu Arena Petrol v Celju. Za to, da bi ta dogodek pomenil duhovno pomlad Cerkve in bi obrodil bogate duhovne sadove, si v molitvi in skupnemu delovanju prizadevajo tudi vsi slovenski škofje.
Kongres nam želi oznaniti in vlivati novo upanje, da se kljub vsem problemom sodobnega sveta in silam teme, ki nas obdajajo, vendarle vztrajno in nezadržno uresničuje delo odrešenja, ki svet in človeštvo posvečuje in nezadržno vodi v smeri novega neba in nove zemlje. To delo odrešenja se uresničuje na mnogotere načine, še posebej pri obhajanju zakramentov in v najbolj odlični meri pri obhajanju daritve svete maše, je v vabilu zapisal celjski škof Stanislav Lipovšek.
Koprski škof Metod Pirih, ki je sicer pred dnevi praznoval 25 let škofovstva, pa meni, da je osebna navzočnost in sodelovanje pri evharističnem dogajanju nekaj drugega kakor spremljanje po radiu ali televiziji. Gre za to, da bi čim globlje in čim lepše doživeli skrivnost, moč in lepoto evharistije, obenem pa tudi krščansko občestvo, ki ga ustvarja in gradi evharistija.
Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je prepričan, da bo osebno doživetje tega dogodka vsakega od nas navdalo z okrepljenim navdušenjem, vero in hvaležnostjo, da smo kristjani in smemo imeti Gospoda Jezusa Kristusa na takšen poseben način v svoji sredi.
Mariborski nadškof metropolit Franc Kramberger gleda na Slovenski evharistični kongres kot na zahvalo za osrednjo skrivnost krščanstva, sv. evharistijo, kot občestveno izpoved vere Cerkve na Slovenskem v Kristusovo navzočnost v sv. Rešnjem telesu, ki je vir in vrhunec našega krščanskega življenja, kot sprejem sv. evharistije v vsakdanje življenje posameznika, naših družin, župnij, škofij in našega naroda.
Podobno je v vabilu zapisal tudi murskosoboški škof Peter Štumpf. Bogu se moramo za marsikaj zahvaliti, kajti njegova ljubezen do slovenskega naroda je velika in dosledno odpuščajoča. Njegova ljubezen se na poseben način kaže v njegovi navzočnosti in delovanju v evharistiji.
Ob sklepu pa še povabilo novomeškega škofa Andreja Glavana: kongres bo krona skoraj dveletne evharistične prenove. Navezal pa se je še na Grozdeta, Gnidovca, Baraga in Slomška ter zapisal, da s številno udeležbo na kongresu lahko pokažemo, da nam naši mučenci in priprošnjiki veliko pomenijo.