Sonce izza oblakov
Dobro sonce, nevarno sonce
| 28.05.2010, 14:15
Obeležujemo svetovni dan sonca. To ima veliko ugodnih učinkov na dušo in telo, saj povečuje veselje do življenja, izboljša počutje in med drugim igra pomembno vlogo pri tvorbi vitamina D. Žal pa ob tem velikokrat pozabljamo na škodljive učinke UV-žarkov.
Varno s soncem
Zato so v Zavodu za zdravstveno varstvo Celje tudi letos pripravili preventivni program Varno s soncem. Tega bodo poskušali iz vrtcev, kjer je tudi prvotno zaživel, razširiti v šolsko okolje. Po besedah vodje projekta Varno s soncem Simone Uršič število rakavih obolenj kože v Sloveniji narašča. Pojavnost kožnega raka je močno povezana z izpostavljanjem UV sevanju kot s pogostostjo sončnih opeklin. Uršičeva je povedala, da je z osveščanjem o škodljivosti sonca pričeti čimprej. „Večino skupne življenjske izpostavljenosti UV žarkom dobimo v otroškem obdobju, kar 80 odstotkov naj bi tega dobili do dvajsetega leta starosti. Zato je pomembno, da z osveščanjem začnemo čim prej.“
Preventivna zaščita
Pred škodljivostjo sonca se najbolje zaščitimo tako, da uporabljamo izdelke z zaščitnim faktorjem, ki so primerne za naš tip kože. Zlasti velja, da naj se izogibamo soncu med 10. in 16. uro in poskrbimo, da bomo popili dovolj tekočine. Posebno pozornost namenimo zaščiti otrok. Ti morajo biti v senci ali pa zaščiteni s senčnikom. Preden gredo na sonce, mu na glavo poveznimo čepico in mu oblecimo majčko, ki jim bo zaščitila ramena in hrbet. Otrokom večkrat čez dan ponudimo tekočino. Paziti pa moramo tudi na temperaturo v avtu, ki je višja kot zunanja. Otrok ne smemo puščati samih v avtomobilu. Če nimamo klimatske naprave, pa se v vročem vremenu z otroki ne odpravljajmo na pot.