Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Izbrani in odlikovani

Slovenija | 24.05.2010, 00:39

V Narodnem muzeju Slovenije si lahko ogledate razstavo z naslovom „Izbrani in odlikovani“. Na svetovni dan muzejev je razstavo odprl apostolski nuncij v Republiki Sloveniji msgr. Santos Abril y Castelló.

Avtorji razstave Christoph Steidl Porenta, Nataša Nemeček in Jože Podpečnik so predstavili Cerkvene viteške redove in njihovo povezanost s Slovenijo preko vatikanskih viteških redov za zasluge - Red Kristusa, Red Pija, Red Gregorija in Red Silvestra - ter cerkvene viteške redove - Malteški viteški red, Red božjega groba in Nemški viteški red.

Razstavljeni predmeti datirajo od konca 18. stoletja do začetka 21. stoletja. V katalogu razstave je med drugim zapisano, da gre za vrhunske in v evropskem merilu pomembne zasebne zbirke Christopha Steidla Porente, mojstra iz zlatarne Zlato runo v Ljubljani. „Z njegovim navdušenjem, odličnim poznavanjem tematike in njegovimi dobrimi stiki še z nekaterimi drugimi zasebnimi zbiralci je bilo mogoče zbrati odlikovanja viteških redov, kakršnih ne hrani nobena javna zbirka v Sloveniji. Prav tako je po zaslugi družine Falež prvič razstavljena izjemna zbirka odlikovanj iz zapuščine pred nedavnim preminulega dr. Štefana Faleža, prvega veleposlanika Republike Slovenije pri Svetem sedežu, ki je s svojimi prizadevanji veliko prispeval k mednarodnemu priznanju mlade slovenske države leta 1991.“

Redovni znaki so narejeni iz žlahtnih kovin, dragih kamnov, brona, stekla in emajla, oblikovani kot križi, zvezde, ogrlice in zaponke, pripeti na lentah, naprsnih in ovratnih trakovih, nekateri v etuijih. To so vrhunski izdelki zlatarske umetnostne obrti, ki z oblikami, znaki in napisi razkrivajo simbolne pomene in sporočila posameznih redov in njihovih stopenj. Kot znaki pripadnosti redovni skupnosti ali kot odlikovanja za zasluge potrjujejo tradicionalno zavezanost izvornim izročilom viteških redov, hkrati pa v obdobju sekularizacije evropske družbe kažejo, da se cerkvene ustanove in redovi prilagajajo novim duhovnim okoliščinam in potrebam.

„Tako obširne in kvalitetne razstave o tej tematiki v Sloveniji še ni bilo. Kvaliteta eksponatov je na najvišjem nivoju, ki je tudi za celotno evropsko področje enkraten“, je zatrdil apostolski nuncij preden je razstavo slovesno odprl.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...