Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc

Študentje bodo šli na ulice

Slovenija | 12.05.2010, 12:00

Trenutno je najbolj vroča tema med študenti prav gotovo Zakon o malem delu oziroma spremembe na področju študentskega dela. Kaj je v Zakonu tako zelo narobe, da bodo študentje svoje nestrinjanje z njim izrazili na demonstracijah 19. maja? To sta v študentski oddaji Kolokvij pojasnjevali predsednica Študentske organizacije Slovenije Katja Šoba in predsednica odbora za visoko šolstvo pri ŠOS Jelena Štrbac.

Nekaj utrinkov iz pogovora:

Katja: „Strinjamo se, da so na področju študentskega dela potrebne določene spremembe, da je potrebno narediti večji nadzor, enotno evidenco vpisa, da je potrebno uvesti aktivno politiko zaposlovanja mladih in še marsikaj. Vendar Zakon dela teh stvari sploh ni upošteval, drugi del pa rešuje neustrezno. Kratek stik pa je nastal, ker nas Ministrstvo sploh ni želelo ali hotelo poslušati. Zato smo se tudi umaknili iz pogovorov, saj ne želimo prevzemati soodgovornosti, in smo napovedali, da bomo spregovorili tako glasno, da nas bo končno kdo slišal – na demonstracijah ...“

Jelena: „Študentom se očita, da podaljšujejo svoj status bodisi s številnimi vpisi ali z absolventskim stažem, saj tako ohranjajo mnoge pravice, med njimi tudi pravico do študentskega dela. To v določeni meri seveda drži, a se moramo povprašati po pravih vzrokih. Se vam ne zdi, da se mnogi mladi diplomanti sploh ne morejo vključiti v trg dela, ne dobijo zaposlitve in se zato zatekajo v to možnost? Na ŠOS smo že pred časom predlagali enotno evidenco vpisov, s katero bi se prepisovanje in podaljševanje statusa študenta onemogočilo. Na pristojnih ministrstvih se ta evidenca počasi že vzpostavlja ...“

Katja: „Res je, da z malim delom študentje dobimo nekaj malega socialne varnosti, npr. priznanje delovne dobe (sicer le tretjinsko), vendar je to napačno izhodišče. Jaz kot študentka namreč takšne socialne varnosti zdaj niti ne potrebujem. Ko pa diplomiram, si pa res želim večjo socialno varnost – redno zaposlitev. V reševanje tega problema bi morali usmeriti vsa prizadevanja. Ob omejitvah, ki jih prinaša novi zakon, bo za mlade položaj mnogo slabši kot doslej. Mislite, da bodo delodajalci odprtih rok redno zaposlovali? Ne. Izbrali bodo veliko bolj ugodno rešitev – malo delo ...“

Jelena: „Moramo se zavedati, da je gospodarska kriza pustila svoj pečat, tudi na račun povečane brezposelnosti. Ta pa ne prizadene le tistega, ki je ostal brez službe, ampak ponavadi potegne za seboj finančno sliko celotne družine. Tako so mnogi študentje ne le v položaju, da morajo delati za lastno preživetje, ampak ob tem skrbijo še za svoje brate in sestre ali celo starše. Bojimo se, da bo ob ukinitvi tako pomembnega socialnega transferja čedalje več tistih kandidatov, ki si študija enostavno ne bodo mogli privoščiti.“

Slovenija, Radijski utrip
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...