Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Škofijski evharistični dan v NM (foto: Alen Salihović)
Škofijski evharistični dan v NM

VIDEO: Škofijski evharistični dan

Slovenija | 19.04.2010, 15:19

Škofijskega evharističnega dne novomeške škofije se je v športni dvorani Leona Štuklja v Novem mestu udeležilo več kot 2000 ljudi. Slovesno somaševanje je vodil apostolski nuncij v Sloveniji Santos Abril y Castello. Ta je v svojem nagovoru po evangeliju poudaril skrivnost svete evharistije, ki daje moč za življenje kristjana.

Pri oltarni mizi so se apostolskemu nunciju poleg novomeškega škofa Andreja Glavana pridružili številni duhovniki novomeške škofije. Nuncij je pohvalil priprave na Slovenski evharistični kongres, ki potekajo po slovenskih škofijah. „S pripravami na različnih ravneh želite poglobiti svojo vero v Kristusovo resnično navzočnost med nami, utrditi upanje v njegovo pomoč na naših življenjskih poteh in vsem kazati veselje, ki ga prinaša življenje z Jezusom. Krona in vrhunec našega prizadevanja bo veliko evharistično slavje v Celju. Slovesno somaševanje kardinalov, škofov in duhovnikov bo vodil posebni papežev odposlanec iz Rima kardinal Tarciso Bertone. Evharistija, Božji dar za življenje, je vodilna misel kongresa, ki naj vse udeležence poveže v hvaležnosti Bogu za Božji kruh, za Kristusa, ki se za nas daruje in se nam daje v hrano, da bi mi imeli življenje, da bi ga imeli v obilju in da bi ga prinašali tudi drugim,“ je dejal nuncij.

Nuncij: Te razglasitve se v hvaležnosti Bogu lahko veselimo vsi

Nadškof Santos Abril y Castello je izrazil tudi veselje ob skorajšnji beatifikacija prvega slovenskega mučenca Lojzeta Grozdeta. „Božja previdnost je tako hotela, da bomo na evharističnem kongresu v Celju priče še enemu velikemu in pomembnemu dogodku: razglasitvi božjega služabnika Lojzeta Grozdeta za blaženega in prvega mučenca v Cerkvi na Slovenskem. Te razglasitve se v hvaležnosti Bogu lahko veselimo vsi, še posebej pa vi dragi bratje in sestre, v novomeški škofiji, saj novi mučenec Lojze Grozde prihaja iz vaše škofije. Na območju vaše škofije je pretrpel tudi mučeniško smrt. Njegova globoka in neomajna vera, njegova nesebična ljubezen do Boga in do ljudi, njegova skrb, da bi jih pripeljal h Kristusu, so bile herojske,“ je povedal nuncij in izrazil veselje, „da v času evharistične prenove in priprav na kongres, ki potekajo v vaši škofiji, odkrivate, kako velik dar je Evharistija in daritev svete maše. Samo v njej lahko verni ljudje najdemo moč za svoje osebno versko življenje v družini, v šoli, na delovnem mestu in v širši družbi.“

Nuncij: Premagati moramo strah in z našim zadržanjem pokazati, da je pravi kristjan tisti, ki v svojem življenju dela dobro

Svoj nagovor pa je sklenil z besedami: „V berilih današnje nedelje, ki smo ju pravkar slišali, najdemo besede, ki se pogosto ponavljajo v svetopisemskih besedilih velikonočnega časa. Apostoli potrjujejo Kristusovo vstajenje in pogumno govorijo: »mi smo priče teh dogodkov, pa tudi Sveti Duh, ki ga je Bog dal njim, ki so mu pokorni« (Apd 5, 32). Skupina apostolov tudi potrjuje: »da je bil Gospod resnično obujen in se prikazal Simonu« (Lk 24, 32). In učenca, ki sta šla v Emavs in sta prej dvomila sta izpovedala, »… kaj se je zgodilo na poti in kako sta ga prepoznala po lomljenju kruha« (Lk 24, 35).

Zgled apostolov vabi nas vse, da bi v našem svetu, ki je pogosto sekulariziran in daleč od Boga, pogumno pričevali za resnico evangelija, za Božjo prisotnost v svetu in za gotovost Božjega kraljestva po smrti. Premagati moramo strah in z našim zadržanjem pokazati, da je pravi kristjan tisti, ki v svojem življenju dela dobro kot Jezus in daje zgled poštenega življenja. Naša vera nas mora oblikovati tako, da bomo Jezusovi pričevalci v svetu, dobri kristjani in branitelji Cerkve ter povezani v ljubezni in pokorščini svetemu očetu, ki je vidni poglavar Kristusove Cerkve.

Kot apostolski nuncij v RS spremljam prizadevanje vaše Cerkve za prenovo verskega življenja v vašem narodu. S slovenskim evharističnim kongresom ste si postavili visoke cilje: poglobitev vere in osebnega odnosa do Boga, večje spoštovanje nedelje kot Gospodovega dne in maše, ki je srce tega dne, večjo solidarnost med ljudmi z več srca za stisko bližnjega ter korak bliže do narodne sprave. Položimo jih na oltar in prosimo Gospoda, naj blagoslavlja vaša prizadevanja.“

Dr. Ocvirk: Prva naloga nas kristjanov je pričevanje

Program v Novem mestu se je sicer začel ob 14. uri s prinosom milostnega kipa Marije iz Zaplaza. Sledila je molitvena ura po njej pa pričevanja. Najprej je na temo „Drža kristjana v današnji družbi“ razmišljal profesor dr. Drago Ocvirk. Poudaril je, da je prva naloga „nas kristjanov povsod in tudi na slovenskem, oznanjevanje.“ V svojem predavanju se je dotaknil tudi kritik, ki smo jih deležni kristjani. „Kritike naj bodo nam kristjanom vzpodbuda, da se še bolj potrudimo, kar je v naši moči, da bodo ljudje ponovili za apostolom Petrom besede: Gospod h komu naj gremo, besede večnega življenja imaš.“ Po besedah dr. Ocvirka je kristjan vedno človek evharistije. To pa pomeni, da se ta človek Boga veseli in si upa nanj naslavljati svoje prošnje. Evharistični človek se – tako prof. Ocvirk, veseli vsakega človeka in se trudi, da bi tudi drugi ljudje odkrili Božjo ljubezen. Med vema pomembnima držama kristjana v današnji družbi pa je omenil še slavljenje, pri tem se je naslonil na spoštovanje Gospodovega dne in služenje soljudem. Po nagovoru profesorja Ocvirka so sledila pričevanja družin. V programu so sodelovali združeni pevski zbori novomeških župnij.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Predsednik vlade Robert Golob (photo: STA) Predsednik vlade Robert Golob (photo: STA)

TVS: Policija ovadila premierja Goloba

Policija, ki je preverjala trditve nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar o vmešavanju premierja Roberta Goloba v delo policije, je slednjega kazensko ovadila, poroča TVS. Specializirano ...

Maja Morela in Katja Sreš iz Društva ekologi brez meja (photo: ARO) Maja Morela in Katja Sreš iz Društva ekologi brez meja (photo: ARO)

V plastični posodi golaž namesto sladoleda

Letno v Sloveniji nastane več kot 66 tisoč ton odpadkov plastike, od tega tretjina predstavlja embalažo za enkratno uporabo. Globalno letno proizvedemo 380 milijonov ton plastike, pri čemer ...

dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko) dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko)

Naš gost: dr. Ludvik Toplak

Dr. Ludvik Toplak, pravnik in rektor, nekdanji veleposlanik, je v svoji bogati karieri pustil pečat na številnih področjih, vključno z diplomacijo in politiko. Njegovo življenje se je začelo v ...