Peterle: O Demosovih strankah ni bilo nobene besede
Slovenija | 11.04.2010, 12:57
Minuli teden je poleg težav, ki jih ima koalicija, minil tudi v znamenju 20. obletnice prvih demokratičnih večstrankarskih volitev v Sloveniji. Na njih je zmagal Demos - Demokratična opozicija Slovenije.
Slavnostno sejo ob obletnici so pripravili v državnem zboru, udeležili pa so se je številni takratni poslanci, ki pa so mesto dobili v dvorani državnega sveta, saj za njih ni bilo mesta v plenarni dvorani. Prvi predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je ob tem povedal, da ga boli, da je čutiti tako malo veselja ob tem, da smo se na volitvah pred 20. leti odločili prav.
S strani ključnih govornikov nismo slišali, kdo je zmagal
8. april 1990 je bil za Slovence pomemben dan, potekale so prve volitve po drugi svetovni vojni. „Počutil sem se nenavadno ob praznovanju teh volitev, ki nimajo para v slovenski politični zgodovini, ki so za nas najpomembnejše, ker je iz njih bila mogoča uresničitev stoletnih sanj o samostojni in demokratični državi,“ je povedal prvi slovenski premier Lojze Peterle, ki ga žalosti, da govorniki v državnem zboru niso bili sposobni omeniti besede Demos. „S strani ključnih govornikov, razen predsednika Evropskega parlamenta, nismo slišali, kdo je zmagal. Eden od igralcev najetih za to priliko je povedal, da je Demos dobil največ sedežev. Od strank sta bili omenjeni samo bivša Zveza komunistov in bivša stranka ZSMS, o Demosovih strankah ni bilo nobene besede. Če predsednik državnega zbora ni mogel omeniti Demosa, sem pričakoval, da bo to storil vsaj dr. Bučar, naš prvi predsednik takratne skupščine, sopotnik Pučnika, ki je ne da bi mi to vedeli, na Dobu preživel kar nekaj težkih časov v samici.“
Iz vsega sveta smo poslušali, naj se tega projekta ne lotevamo
Peterle je na proslavi v državnem zboru pogrešal osnovno veselje nad tem, da smo pred 20. leti nekaj dosegli. Takrat so bili časi materialno težji, tok je tekel v drugo smer, je bil jasen Peterle in dodal: „Takrat smo hodili iz kraja v kraj s Prešernovo Zdravljico, z Aljažem z Ipavčevo Domovini in smo nagovarjali ljudi, da bi skupaj stopili proti toku. Kajti iz vsega sveta smo poslušali, naj se tega projekta ne lotevamo, naj bomo realisti, eni so nam svetovali naj si ogledamo Žale,“ je povedal Peterle, ki obžaluje, da državna televizija ni na prvem ali drugem programu prenašala slovesnosti iz Državnega zbora.
Kdo je bil v Demosu?
V njem so bile povezane Socialdemokratska zveza Slovenije, Slovenska demokratična zveza, Slovenski krščanski demokrati, Kmečka zveza in Zeleni Slovenije. V družbenopolitičnem zboru so te stranke dobile dobrih 54 odstotkov glasov, zato so lahko sestavile prvo demokratično vlado, ki jo je vodil Lojze Peterle.
Pot do prvih svobodnih večstrankarskih volitev, ki so potekale na cvetno nedeljo, 8. aprila 1990, ni bila samoumevna. Tlakovali so jih posamezniki in skupine iz slovenske pomladi, ki so zahtevale opdravo enopartijskega sistema, uveljavitev demokratičnih načel v družbi in tržno gospodarstvo. Vse to pa v Sloveniji, ki bi o sebi odločala nedovisno od Beograda. Zahtevo po svobodnih volitvah je ob ustanovitvi med drugim postavila tudi socialdemokratska zveza Slovenije, ki jo je ob ustanovitvi vodil France Tomšič. V programu so po njegovih besedah zahtevali tudi: „Naslednje volitve morajo biti neposredne in tajne!“