ZNP oblikoval svoje novinarsko razsodišče
Slovenija | 08.04.2010, 15:24
Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) je ustanovilo svoje častno razsodišče, ki bo odločalo le o članih združenja. Vodi ga direktor Televizije Slovenija Jože Možina.
Kot je za radio Ognjišče povedal predsednik združenja Igor Kršinar, je bilo častno razsodišče v statutu vse od ustanovitve združenja, k dejanskemu oblikovanju pa jih je spodbudila nesmiselnost tega, da o njihovih članih odloča drugo razsodišče. “Naše častno razsodišče ne bo inkvizicija, ki išče krivoverce in jih potem javno sežiga na grmadi. Nas moti to, da imamo v našem združenju že od vsega začetka zapisan tak organ, ki razsoja o določenih stvareh, a dogaja se, da so naši člani sojeni in obsojeni na častnem razsodišču nekega drugega novinarskega društva. To ni logično.” Kršinar je zato poudaril, da bo njihovo razsodišče odločalo le o disciplinskih prekrških članov ZNP-ja. “Naše razsodišče ne bo obravnavalo članov drugih organizacij.”
Kaj je bilo narobe do zdaj?
O novinarskem častnem razsodišču, ki je organ Sindikata novinarjev Slovenije in Društva novinarjev Slovenije, predstavniki združenja nimajo dobrega mnenja. “Oni so si vzeli pravico, da odločajo o naših članih, a mi jim te pravice ne damo. Mi smo jim to pravico odrekli tudi zaradi nekaterih razsodb, ki so po našem mnenju sporne. Novinarsko častno razsodišče, ki sta ga ustanovila Društvo novinarjev in Sindikat novinarjev nima nobenega javnega oz. uradnega pooblastila, da razsoja o vseh novinarjih. Kljub temu pa to dela,” je v pogovoru za naš radio povedal Kršinar. Omenil je nekaj primerov razsodb, na katere so opozarjali, in dodal, da gre za dvojna merila. “Imamo občutek, da Društvo novinarjev, če poslušamo njegovega predsednika, bolj kot same novinarje zastopa stranko Zares.” Predsednik ZNP-ja je ob tem dregnil v nedavno razešitev odgovornega urednika informativne oddaje Svet na Kanalu A Bojana Travna, kar je Grega Repovž pozdravil, po mnenju Kršinarja pa bi moral ravnati drugače.
Častno razsodišče ZNP-ja bo izrekalo tudi mnenja o dogajanju v medijih
Častno razsodišče ZNP-ja, ki ga bodo poleg predsednika Možine sestavljali še podpredsednik Matevž Tomšič ter člani Boštjan Turk, Alja Tasi in Peter Colnar, bo izrekalo tudi mnenja o dogajanju v medijih oziroma o spoštovanju novinarskih načel, a bodo po besedah Kršinarja obravnavali pojave, ne ljudi. “Izrekali se bomo o zapisih v medijih. Naše častno razsodišče torej ne bo razsodilo, da je določen novinar kršil novinarski kodeks. V primeru, ko ne bo šlo za naše člane, bo ugotovilo, da določen članek ni skladen z novinarskim kodeksom. To je bistvena razlika,” poudarja predsednik ZNP-ja.