Velikonočni teološki simpozij
Slovenija | 06.04.2010, 10:16
V Stična poteka 44-ti velikonočni teološki simpozij za duhovnike in laiške pastoralne delavce. Rdeča nit simpozija je slovenski evharistični kongres, naslov pa je: Življenje iz evharistije.
Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani za duhovnike in laiške pastoralne delavce pred slovenskim evharističnim kongresom pripravlja teološki simpozij o življenju iz evharistije. Katehetski in pastoralni simpozij sta obravnavala evharistijo z vidika oznanjevanja in bogoslužja, na teološkem simpoziju pa bo v ospredju življenje iz evharistije in s tem njen teološki, socialni in družbeni vidik. Iz evharistije namreč izhaja služba ubogim, pričevanje ljubezni do bližnjega, obramba in pospeševanje življenja vsakega človeka ter zavzemanje za pravičnost in mir.
Simpozij bo na štirih krajih potekal od 9.00 do 13.00: v cistercijanskem samostanu v Stični v torek, 6. aprila 2010, v dvorani Slomškovega zavoda na Vrbanski cesti 30 v Mariboru v sredo, 7. aprila 2010, na Mirenskem gradu v četrtek, 8. aprila 2010 in v Marijanišču v Veržeju v sredo, 5. maja 2010.
Papež Janez Pavel II. je zapisal, da je dolžnost vsakega kristjana spreminjati svoje življenje, da bo v nekem smislu postalo povsem 'evharistično', papež Benedikt XVI. pa dodaja, naj »evharistija postane merilo za presojo vsega, kar kristjan srečuje v različnih izrazih kulture« (Evharistija, zakrament ljubezni, 78). Na simpoziju bodo nastopili trije predavatelji:
Dr. Primož Krečič bo spregovoril o evharistiji kot daru, ki spreminja.
Predavanje bo osredotočeno na izvirnost Jezusove zapuščine, na evharistijo kot spomin na ljubezen, zahvaljevanje in daritev, na epiklezo in spremenjenje, lepoto in čaščenje, evharistijo kot hrano za skupnost in poslanstvo ter na evharistijo kot moč za soočanje s stiskami.
Mag. Gregor Lavrinec bo predaval o življenju z evharistijo v luči cerkvenih očetov.
Duhovni in praktični vidik evharistije bo na konkretnih primerih avtorjev in njihovih besedil prikazal, kaj je o evharistiji dorekla patristična doba, ki v središču ni imela razprav o evharistiji, ampak problematiko Svete trojice in osebe Kristusa, vendar je ves čas obhajala evharistično skrivnost. Poudarek bo na tistih vsebinah, ki so še danes aktualne tako v pastoralni praksi kot tudi v teološki ref1eksiji.
Dr. Ivan Štuhec bo podal iztočnice o življenjskih obdobjih kot priložnostih za Cerkev
Demografska problematika in podaljševanje življenjske dobe sta pojava, ki vse bolj kličeta po strukturnih reformah v družbi in v Cerkvi. Medgeneracijski dialog je tako nujen kakor dialog med delodajalci in delojemalci. Možnosti in priložnosti za evangelizacijo so velike, samo vprašanje je, koliko jih vidimo in uporabimo kot vstopna mesta. Obstoj družbe je tako odvisen od medsebojne solidarnosti, ki temelji na odrekanju in darovanju za druge, kar je ena bistvenih razsežnosti evharistije.