Družinski zakonik: Se je koalicija ustrašila javnosti?
| 02.04.2010, 10:14
Člani odbora državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide bi morali prihodnji torek razpravljati o predlogu družinskega zakonika. Seje so se želeli udeležiti predstavniki civilne iniciative za družino in pravice otrok, a koalicijski poslanci zdaj predlagajo umik te točke z dnevnega reda.
V civilni iniciativi potezo pozdravljajo in obenem pričakujejo popoln umik novega družinskega zakonika iz zakonodajnega postopka. Prepričani so, da mu nasprotuje velika večina državljanov in velik del strokovne javnosti, prav tako pa poudarjajo, da je slabo pripravljen s pravnega vidika. „Zakonodajno pravna služba državnega zbora je za nesprejemljive označila kar 140 ali 45 odstotkov vseh členov predloga družinskega zakonika, ki jih je nujno potrebno popraviti. Med drugim so bila ugotovljena neskladja z ustavo republike Slovenije, drugimi zakoni ter znotraj samega zakonika,“ je za naš radio povedal vodja iniciative Aleš Primc.
Primc: K razpravi o družinskem zakoniku morajo biti povabljeni vsi!
Kot je še dodal Primc, pričakujejo, da bodo v kakršnem koli nadaljevanju postopka sprejemanja zakonika k razpravi vabljeni vsi, tako strokovnjaki in predstavniki ustanov, katerih delo je povezano z vsebino obravnavanih vprašanj, kot tudi zainteresirana javnost. Predsednica pristojnega odbora državnega zbora, sicer poslanka SD-ja Andreja Črnak Meglič, tako Primc, je namreč v zadnjih tednih želela onemogočiti njihovo sodelovanje. „Zainteresirana javnost ima pravico, da sodeluje v postopku sprejemanja zakonov, še posebej takšnega, kot je družinski zakonik, ki zadeva vse državljanke in državljane. Neverjetno in nesprejemljivo je namreč, da za predvideno sejo ni bilo mogoče zagotoviti niti primerno velike dvorane, v kateri bi na seji lahko sodelovala vsa zainteresirana javnost.“ Odnos Črnak Megličeve zato v iniciativi ocenjujejo kot grobo teptanje demokratičnih standardov in pravic.
Ideološki boji ali boj proti stiskam družin - to je zdaj vprašanje.
V civilni iniciativi upajo, da bo koalicija v času, ki si ga je vzela za premislek, spoznala, da je predlog družinskega zakonika neprimeren za parlamentarno obravnavo ter da se bo z ideoloških bojev proti družini in temeljnim naravnim otrokovim pravicam usmerila v boj proti največjim stiskam slovenskih družin. Kot je za radio Ognjišče povedal Primc, mnoge trpijo zaradi izgube službe enega ali obeh staršev ter zaradi negotovosti, kaj bo v prihodnje z delovnim mestom. „Prav tako naj minister Svetlik konča z grožnjami staršem in starim staršem, da bodo morali delati do 65. leta starosti, ampak naj raje začne ustvarjati pogoje, v katerih bodo mladi lahko dobili delo in čim prej začeli samostojno družinsko življenje.“ To so stiske, ki zares tarejo slovenske družine, poudarjajo v iniciativi, in minister, pristojen za delo, družino in socialne zadeve, bi moral svoje napore usmeriti v njihovo reševanje.
Kljub temu, da je razprava o novem družinskem zakoniku umaknjena z dnevnega reda, so predstavniki civilne iniciative napovedali udeležbo na torkovi seji odbora. Kot poudarjajo, ne bodo pustili, da jim kdo odvzame državljanske pravice.