Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Čufer: Rak je tegoba sodobnega človeka

Slovenija | 08.03.2010, 21:10

„Potrebno je živeti zdrav način življenja, biti pozoren na vse spremembe, ki so lahko rakave, če pa pride do tega potem se je pa res potrebno boriti, najti moč v sebi, v svoji družini v okolju in iti v ta proces zdravljenja ter se boriti,“ je v oddaji Prijatelji Radia Ognjišče povedala onkologinja dr. Tanja Čufer.

V oddaji PRO smo tokrat gostili svetovno priznano onkologinjo dr. Tanjo Čufer. Z njo smo se pogovarjali o bolezni raka, s katero smo povezani skorajda vsi. Minuli teden je bil namreč teden boja proti raku, zato je bilo tudi takšno kramljanje v družbi PRO-jevcev - dobrodošel prispevek v skupnih prizadevanjih, da se borimo proti tej hudi bolezni predvsem s skrbjo za zdrav način življenja.

„Menim, da se v zadnjih letih nekoliko več in bolj odkrito govori o raku in da je tudi strah pred to boleznijo manjši. Seveda bo potrebo v prihodnje še več pogovorov, več zrelega soočenja vseh nas z realnostjo tega trenutka. Raka je vedno več in rak je tegoba sodobnega človeka in je tista bolezen, ki ga najbolj ogroža,“ je povedala dr. Čuferjeva.

Na vprašanje ali lahko govorimo o pandemiji raka pa je dodala, da se glede na vse večjo razširjenost raka, te bolezni premalo zavedamo. „Premalo se zaveda cel svet, Slovenija tudi.“ „Rak je bolezen predvsem starosti. Čeprav si ne smemo dati lažnega upanja, da mladi ne morejo zboleti, ampak večino rakov je v starosti. S staranjem prebivalstva bo raka vse več,“ je dejala Čuferjeva in o letno obolelih za to boleznijo sodobnega sveta povedala: „Letno zboli za rakom po vsem svetu približno 13-14 milijonov ljudi, napovedi so do leta 2030, da bo vsako leto zbolelo 25 milijonov ljudi, skoraj se bo podvojila ta številka.“ Kljub temu pa je dr. Čuferjeva dodala, da ni vse tako črno, saj so pri tem tudi pozitivne novice: „Gre za novico, da se je že v zadnjih treh desetletjih potrojilo število bolnikov oziroma preživelih od raka ljudi, ki živijo z rakom. V naslednjih desetletjih se bo to število še bistveno povečalo.“

Glede na obolelost za rakom v Sloveniji – teh naj bi bilo letno približno deset tisoč, naša država po besedah dr. Čuferjeve ne zaostaja za ostalimi državami razvitega sveta in da se moramo začeti zavedati, da je ta bolezen javno zdravstveni problem številka ena. „Potrebno bo videti, toliko imamo ljudi in kako bomo s temi ljudmi najboljše naredili. Manjka nam strokovno organizacijskih temeljev. Če primerjam katere druge stroke je onkologija res podhranjena,“ je prepričana dr. Tanja Čufer.

Slovenija
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...