Jure SešekJure Sešek
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Po mnenju opozicije nov družinski zakonik prinaša razvrednotenje družine

Slovenija | 02.03.2010, 14:59

„Gre za degradacijo družine, določbe zakona ne sledijo namenu zaščite otrok, gre za gnusno dejanje koalicije,“ to so zgolj nekateri poudarki s strani nasprotnikov novega družinskega zakonika na prvem branju zakona v državnem zboru. Vlada z zakonom uvaja izenačevanje istospolnih skupnosti s heteroseksualnimi. V primeru sprejetja zakona opozicijske stranke in civilna družba napovedujejo referendum.

Razprava v državnem zboru je bila vsaj dopoldan pestra in zanimiva, tako koalicija še naprej, kljub velikemu nasprotovanju javnosti vztraja, da je zakonik dober, opozicija pa je prepričana, da ta degradira klasično družino. Minister Ivan Svetlik je dejal: „Namen novega Družinskega zakonika je zaščititi interese in koristi vseh otrok, ne glede na to, v kakšnem tipu družinske skupnosti živijo. Pri tem ne moremo in ne bomo delali nikakršnih razlik. Vsi morajo uživati polnopravno državljanstvo.“

Z razlogi ministra, zakaj sprejeti zakon, se ni strinjal poslanec SDS France Cukjati. „Predlagani Družinski zakonik vsebuje vrsto dobrih rešitev, a je nesprejemljiv, ker bistveno spreminja razumevanje slovenske družine oziroma zakonske zveze. Prvič v zgodovini jo usodno razvrednoti, ker popolnoma ignorira njeno naravno, biološko usmerjenost v novo življenje, tisto usmerjenost, s katero vsak, predvsem demografsko ogrožen slovenski narod, stoji in pada,“ je povedal Cukjati in dodal: „Ta zakonik je za stotine tisočev slovenskih družin in njihovih otrok, ki ob nesreči lahko ostanejo brez staršev, najpomembnejši dokument. Če bo kljub njihovemu odločnemu nasprotovanju sprejet tak, kot je predlagan, bomo storili vse, da bo zadnjo besedo imelo ljudstvo, ki mu je zakonik tudi namenjen.“

Zmago Jelinčič SNS je izrazil zaskrbljenost nad nadaljnjimi koraki koalicije: „Ne vem, kaj bodo ljudje rekli na to. In kot slišim, že lobirate na Ustavnem sodišču, da bi Ustavno sodišče vnaprej pripravilo prepoved referenduma o tej izvitopirjenosti v tem zakonu.“

Če zakonika poslanci ne bodo sprejeli se po mnenju poslanca stranke Zares Vita Rožeja ne bomo postavili ob bok razvitejših držav. „Rešitve v predlaganem Družinskem zakoniku sledijo tej družbeni realnosti. V prvi vrsti in predvsem zaradi otrok in njihovih koristi,“ je povedal poslanec in dodal: „Na marsikaterem področju, gospodarskem, ekološkem, socialnem, se radi zgledujemo po najbolj razvitih, najuspešnejših državah Evrope in sveta in sam ne vidim nikakršnega razloga, da se tudi na tem področju, področju Družinskega zakonika, ne bi postavili ob bok najrazvitejšim evropskim državam, ki so v svoji zakonodaji to družbeno realnost že potrdile.“

Sicer so predstavniki opozicije nekatere določbe družinskega zakonika tudi pozdravili, vendar še vedno vztrajajo, da otroka ne moreta posvojiti istospolna partnerja. Poslanec SLS Jakob Presečnik je dejal, da „razlogi za takšno radikalno spremembo zakonske zveze v predlogu zakonika niso pravno utemeljeni in posledice na varstvu koristi otroka niso ustrezno raziskane. Zato je smiselna ohranitev obstoječe ureditve zakonske zveze kot skupnosti moža in žene, katere pomen je v vzpostavitvi okolja, medsebojne navezanosti in naklonjenosti med partnerjema in istočasno v zasnovanju potomstva. Sedaj veljavna ureditev zakonske zveze in pravnih razmerij v njej je namreč stvarno utemeljena.“

Precej kritičen je bil tudi poslanec SNS Zmago Jelinčič, ki je vladajoči koaliciji očital terorizem. „Jaz upam, da ta zakon ne bo šel skozi v kolikor bo imel še vedno notri ta postulat posvojitve, ki jo bodo izvajali istospolni. Oprostite, ampak tega Evropa ne priznava. Slovenija se je že pokazala kakšni smo.“

Poslanke in poslanci bodo o zakonu glasovali nekaj minut pred polnočjo. Glede na to, da je vloženih kar nekaj amandmajev opozicije, ki nasprotujejo najbolj spornim določilom v zakonu kljub temu ni pričakovati, da jih bo vladajoča koalicija upoštevala.

Razpravo v Državnem zboru spremlja tudi civilna družba

Kot že omenjeno je razpravo v državnem zboru spremljalo kar precej ljudi, mer njimi so bili tudi predstavniki Civilne iniciative za družino in pravice otrok in predsednica NSi Ljudmila Novak.

Civilna iniciativa za družino in pravice otrok, ki se je danes udeležila razprave v državnem zboru je sicer že včeraj poslance pozvala, naj družinskega zakonika ne sprejmejo ter opozorila na nekatere neresnice in zavajanja predlagateljev dokumenta. Vodja iniciative Aleš Primc je povedal, da delajo v iniciativi pravo in častno stvar za družino in otroke. „Sedaj je pravi čas, da stopimo skupaj. Vsak lahko nekaj naredi – in na koncu bomo, to sem trdno prepričan, tudi uspeli obraniti družino in pravice otrok.“

Že pred tem je nasprotovanje zakonu izrazila tudi Nova Slovenija, ki napoveduje v primeru sprejetja zakona tudi referendum.

Ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres pa je že decembra dejal, da bi bilo od oblasti neodgovorno, če bi družinski zakonik sprejela v takšni obliki, saj temeljito posega v temeljne vrednote.

Zakonik je tako močno polariziral tudi strokovno javnost in civilno družbo, po javnomnenjskih anketah mu nasprotuje več kot dve tretjini državljanov.

Slovenija, Sociala
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...