Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Novinarska konferenca; nadškof Stres, škof Glavan, Luzar, Gril  (foto: ARO)
Novinarska konferenca; nadškof Stres, škof Glavan, Luzar, Gril

VIDEO: Na Zaplazu kmalu kapela mučenca Lojzeta Grozdeta

Slovenija | 31.03.2010, 13:05

Beatifikacija Božjega služabnika Lojzeta Grozdeta bo, če bodo to potrdili v Rimu 13. junija na slovenskem evharističnem kongresu v Celju, je sporočil novomeški škof Andrej Glavan. O mučencu Grozdetu je še dodal, da je bil je „izredno sposoben, odličnjak, vsestransko izredno nadarjen, izvrsten športnik, pesnik, plemenit in vpliven dijak – maturant.“

Papež Benedikt XVI. je v soboto, 27. marca potrdil dekret o mučeništvu Božjega služabnika Lojzeta Grozdeta. „S tem dekretom je dano dovoljenje za slovesno beatifikacijo, ki bo, tako smo predlagali v Rim, ki mora to še potrditi, 13. junija na slovenskem evharističnem kongresu v Celju. Zakaj na slovenskem evharističnem kongresu? – Ker je Grozde dosegel duhovno zrelost in jo okronal z mučeništvom v moči evharistije, ki je kruh močnih za sveto življenje in še posebej za junaško pričevanje, kot imamo zgled v številnih mučencih Cerkve,“ je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal škof Glavan, ki še poudarja, da se mučenec Grozde ni ukvarjal s politiko. „Bil je član Katoliške akcije, ki ni bila politična organizacija. Ni pa se uklonil revolucionarnim pritiskom. Bil je izredno sposoben, odličnjak, vsestransko izredno nadarjen, izvrsten športnik, pesnik, plemenit in vpliven dijak – maturant. Ni se pridružil brezbožnim revolucionarjem, čeprav so ga snubili, zato je postal njihova žrtev.“

Novomeški škof je spomnil še na papeža Janeza Pavla II., ki je mučenca ob prvem obisku v Sloveniji leta 1996 kar dvakrat omenil. „Med drugim je dejal: „Božji služabnik Lojze Grozde je samo ena izmed neštetih nedolžnih žrtev komunizma, ki visoko dvigajo palmo mučeništva kot neizbrisen spomin in opomin. Bil je Kristusov učenec.“ Papež Benedikt XVI. pa je pred kratkim dejal, da svetniki niso preteklost, ampak predstavljajo sedanjost in prihodnost Cerkve ter družbe. V polnosti so uresničili ljubezen v resnici, ki je v krščanskem življenju najvišja vrednota, njihovi liki so kakor prizme, ki v različnih odtenkih odsevajo edinstveno luč, ki je Kristus,“ je povedal škof Glavan.

Osnutek Grozdetove kapele na Zaplazu
Osnutek Grozdetove kapele na Zaplazu © RKC
Kapela Lojzeta Grozdeta v božjepotni cerkvi na Zaplazu

Škofija Novo mesto je kmalu po ustanovitvi božjepotno cerkev Marijinega vnebovzetja na Zaplazu razglasila za osrednje škofijsko romarsko svetišče. Ustanovila je tudi poseben odbor za obnovo svetišča na Zaplazu, ki skrbi za preureditev cerkve ter njene okolice. V zadnjih dveh letih smo obnovili notranjost cerkve, letos pa začenjamo z obnovo zunanje fasade in zvonikov, je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal operativni vodja odbora za obnovo svetišča na Zaplazu dr. Janez Gril. V novomeški škofiji upajo, da jim bo v letošnjem letu uspelo urediti kapelo do take mere, da bodo vanjo lahko prenesli posmrtne ostanke novega blaženega Lojzeta Grozdeta.

Grozdetova kapela bo v desni ladji

„Pred nekaj meseci, ko smo že vedeli, da se postopek za razglasitev Lojzeta Grozdeta za mučenca na Kongregaciji za zadeve svetnikov v Rimu približuje koncu, smo sprejeli odločitev, da bomo njegove posmrtne ostanke s pokopališča v Šentrupertu na Dolenjskem prenesli v cerkev na Zaplazu. Cerkev je zasnovana tako, da ima dve povsem enaki stranski ladji. Na levi strani je kapela z milostnim kipom Zaplaške Matere Božje, desno ladjo pa bomo sedaj preuredili v kapelo Lojzeta Grozdeta, kjer bodo v posebnem kamnitem sarkofagu poslej počivali njegovi posmrtni ostanki,“ je povedal Gril. Preureditev prostora so zaupali arhitektoma Jožetu in Matiju Marinku, ki že sedaj urejata celotno podobo škofijskega romarskega središča.

Več o kapeli

Arhitekta sta marca predstavila idejno zasnovo Grozdetove kapele. Kamniti sarkofag je kot osrednji element postavljen na tri stopnice, ki so po besedah Grila oblikovane kot koncentrični krogi. Ozadje je sestavljeno iz konkavne površine, namenjene slikarski ali kiparski obdelavi ter osrednje forme, stiliziranega križa. Križ združuje več simbolnih pomenov, ki se med seboj prepletajo in se navezujejo na življenje mučenca Lojzeta Grozdeta. „V njih lahko vidimo dve roki, ki objemata Križanega, ki ga je Lojze Grozde pri obhajilu tako rad prejemal. Vse življenje si je prizadeval, da bi čim več ljudi pripeljal h Kristusu, sedaj pa Odrešenik izteguje roko proti sarkofagu in Grozdeta vabi k sebi. Krožne linije, ki se razpirajo proti nebu, simbolizirajo upanje in vero, kipečo in prešerno mladost ter duhovno rast. Na robu je napisan izrek iz evangelija, primeren za Grozdetovo smrt: „Če pšenično zrno ne pade v zemljo in ne umre …“ (Jn 12,24),“ je povedal Gril, ki je svoj nagovorv na novinarski konferenci v Ljubljani sklenil z besedami, da „celotna kompozicija daje vtis znamenja ob poti, ob katerem se človek ustavi, pokriža in pomoli. Prav to bo odslej blaženi Lojze Grozde: Znamenje ob poteh našega življenja, ki nas spominja na Boga in nas vodil k Njemu.“

Več o življenjepisu mučenca Lojzeta Grozdeta

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...