Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar

Je družinski zakonik pravni zmazek?

Cerkev na Slovenskem | 26.03.2010, 14:24

Predlog novega družinskega zakonika, s katerim želi vlada izenačiti homoseksualne skupnosti s heteroseksualnimi naj bi bil v kar 45. odstotkih vseh členov v neskladju s slovensko zakonodajo. Zakonodajno pravna služba Državnega zbora ugotavlja pri predlogu novega družinskega zakonika neustavnost nekaterih rešitev, medsebojna neusklajenost določil in tudi neusklajenost zakonskih rešitev z drugimi zakoni.

Na mnenje Zakonodajno pravne službe o Družinskem zakoniku so se že odzvali v Civilni iniciativi za družino in otrokove pravice. „Mnenje nas potrjuje v prepričanju, da predlagatelj poskuša na silo spraviti skozi zakonodajni postopek ne dovolj dodelan zakon, na kar Civilna iniciativa opozarja že od prve seznanitve s predlaganim zakonikom,“ je za Radio Ognjišče povedal predstavnik iniciative Peter Šterbenk, ki dodaja, da je mnenje Zakonodajno pravne službe za predlagatelja sramotno, saj daje pripombe kar na 45 odstotkov vseh členov. „Neustavnost nekaterih rešitev, medsebojna neusklajenost določil, neusklajenost zakonskih rešitev z drugimi zakoni, nomotehnična nedodelanost, neustrezne obrazložitve, izostanek potrebnih sprememb drugih zakonov in ne nazadnje obseg pripomb službe na predlagani zakonik ne morejo biti v čast četi uradnikov predlagatelja,“ je povedal Šterbenk, ki je izrazil tudi pričakovanje Civilne iniciative, „da zaradi mnenja Zakonodajne pravne službe tak zakonik ni primeren za nadaljnjo obravnavo in si ne predstavljamo, kako ga bo Odbor Državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide na napovedani seji 6. aprila sploh lahko obravnaval.“

Javnost nezaželena na Odboru Državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide

Sicer so v Civilni iniciativi za družino in otrokove pravice izrazili zaskrbljenost zaradi vodenja seje odbora s strani predsednice in tudi poslanke SD Andreje Črnak Mrak. Po njihovem mnenju želi, predlog zakonika na odboru „obravnavati na nedemokratičen način, saj hoče večini strokovne in laične javnosti onemogočiti, da bi se seje odbora udeležila, kljub temu, da to predvideva 51. člen poslovnika Državnega zbora.“

Civilna iniciativa je zato spodbudila državljanke in državljane, da se ne uklonijo, ampak še naprej pišejo poslancem državnega zbora, se najavijo na sejo odbora in se udeležujejo nadaljnjih sej. Več: www.24kul.si.

NSi: Predlog je pravi pravni zmazek

Odzvali pa so se tudi v Novi Sloveniji, kjer so izrazili začudenje, „da si je minister dr. Ivan Svetlik sploh dovolil predlagati tako pravno nedodelan predlog družinskega zakonika. To kaže na površnost in nepoznavanje slovenskega in evropskega pravnega reda. Že s tega vidika je logično, da koalicija končno zbere pogum in predlog zakonika umakne iz nadaljnje obravnave. Predlog je pravi pravni zmazek,“ so prepričani v NSi, kjer še dodajajo, da je predlog družinskega zakonika v neskladju z družbenimi normami. „Zakonska zveza med možem in ženo, ki je odprta za življenje, je velika vrednota in edina, ki lahko spočne življenje in nudi najboljše okolje za zdrav razvoj otrok. V to mnenje nas prepričujejo državljani, ki se množično odzivajo na Zbore za vrednote in tako izkazujejo podporo tradicionalni družini, ki je ena najpomembnejših vrednot,“ so zapisali v NSi.

Cerkev na Slovenskem, Sociala
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...