Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Ta pesem je pa zelo stara

Oddaje | 27.02.2010, 17:55

Koliko so naše ljudske pesmi stare? Katere med njimi so najstarejše in katere so mlajšega nastanka? Je pesem, ki jo je pela prababica res tako stara?

Jasna Vidakovič je k pogovoru povabila dr. Marijo Klobčar, slavistko in etnologinjo, ki med drugim preučuje zgodovino zbiranja in raziskovanja ljudskih pesmi.

Začetek glasbenega dela oddaje je ponudil izjemno zanimivost: z odlomki svatovske, ljubezenske, kresne in vojaške pesmi so se predstavili tudi najstarejši zvočni zapisi slovenskih ljudskih pesmi. Nastajali so konec 19. in v začetku 20.stoletja, zapisani s posebno tehniko na voščenih valjih. To je bil tudi čas velike zbiralne akcije ljudskega izročila po vsej Avstroogrski, ki je zajela tudi slovensko etnično ozemlje. Pomembna je tudi zato, ker je bil njen namen zabeležiti ne samo besedila pesmi, ampak tudi glasbeni del, kajti ljudska pesem se je vedno pela in nikoli samo recitirala.

Dr. Marija Klobčar, odlična poznavalka okoliščin, v katerih so nastajale posamezne, nekatere do danes ohranjene, ljudske pesmi, odkriva, da so med najstarejšimi pesmimi tiste, ki so spremljale človekova obredja: svatovanje, kresovanje, poslavljanje od mrtvega, saj marsikatera sega še v predkrščansko obdobje. Pesmi domoljubne vsebine pa so relativno mlajšega nastanka in ne segajo nazaj dlje od sredine 19.stoletja.

Še marsikaj zanimivega je slišati v oddaji, v kateri smo odkrili podrobnosti o posnetkih in pesmih Marko skače, Jaz sem si pa nekaj zmislu, Tri jetrve žito žele, Oj, ta vojaški boben, Pegam pisou cesarju je, viža na trstenke, Bog daj bog daj dobro večer, Lobe loub, Teče mi teče bistra voda in Lepa Vida.

Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...