Ta pesem je pa zelo stara
Oddaje | 27.02.2010, 17:55
Koliko so naše ljudske pesmi stare? Katere med njimi so najstarejše in katere so mlajšega nastanka? Je pesem, ki jo je pela prababica res tako stara?
Jasna Vidakovič je k pogovoru povabila dr. Marijo Klobčar, slavistko in etnologinjo, ki med drugim preučuje zgodovino zbiranja in raziskovanja ljudskih pesmi.
Začetek glasbenega dela oddaje je ponudil izjemno zanimivost: z odlomki svatovske, ljubezenske, kresne in vojaške pesmi so se predstavili tudi najstarejši zvočni zapisi slovenskih ljudskih pesmi. Nastajali so konec 19. in v začetku 20.stoletja, zapisani s posebno tehniko na voščenih valjih. To je bil tudi čas velike zbiralne akcije ljudskega izročila po vsej Avstroogrski, ki je zajela tudi slovensko etnično ozemlje. Pomembna je tudi zato, ker je bil njen namen zabeležiti ne samo besedila pesmi, ampak tudi glasbeni del, kajti ljudska pesem se je vedno pela in nikoli samo recitirala.
Dr. Marija Klobčar, odlična poznavalka okoliščin, v katerih so nastajale posamezne, nekatere do danes ohranjene, ljudske pesmi, odkriva, da so med najstarejšimi pesmimi tiste, ki so spremljale človekova obredja: svatovanje, kresovanje, poslavljanje od mrtvega, saj marsikatera sega še v predkrščansko obdobje. Pesmi domoljubne vsebine pa so relativno mlajšega nastanka in ne segajo nazaj dlje od sredine 19.stoletja.
Še marsikaj zanimivega je slišati v oddaji, v kateri smo odkrili podrobnosti o posnetkih in pesmih Marko skače, Jaz sem si pa nekaj zmislu, Tri jetrve žito žele, Oj, ta vojaški boben, Pegam pisou cesarju je, viža na trstenke, Bog daj bog daj dobro večer, Lobe loub, Teče mi teče bistra voda in Lepa Vida.