Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Varnost in varnostniki (foto: ARO)
Varnost in varnostniki

Bodo varnostniki vendarle dobili svojo kolektivno pogodbo?

| 16.02.2010, 11:17 Robert Božič

Predstavniki sindikata komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije so včeraj pozvali k pogajanjem o kolektivni pogodbi na področju zasebnega varovanja.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je poudaril, da je ravno kolektivna pogodba ključna pri zagotavljanju socialnega varstva zaposlenih. Kot je znano, delo varnostnikov ostaja zahtevno in odgovorno, posledice njihovega dela pa se povečujejo. Tako se dogaja, da varnostniki včasih delajo tudi preko sprejemljivih človeških zmožnosti in preko dovoljenih zakonskih določil (na primer 50 ur dela brez počitka). S tem pa seveda ogrožajo svojo varnost, zdravje, hkrati pa je v takih primerih težko opravljati varovanje stoodstotno. To pa kljub vsemu zahtevajo tako naročniki storitev, kot tudi podjetja, ki se z zasebnim varovanjem ukvarjajo.

V preteklem obdobju se je največ kršitev nanašalo na delovni čas, na zagotavljanje dnevnega in tedenskega počitka in možnosti izrabe dopusta. Delavci ne morejo koristiti zakonsko določenega odmora za malico, ki jim ga priznava zakon o delovnih razmerjih, ker večinoma delajo sami. Socialna stiska zaposlenih se zato povečuje, hkrati pa se odpirajo vrata nelojalni konkurenci. Ker v tej panogi ni kolektivne pogodbe, se delovni pogoji izvajajo tako, kot to ustreza delodajalcem. Sindikat si za sklenitev nove kolektivne pogodbe sicer prizadeva že sedem let, v letu 2005 pa je prišlo do enostranske odpovedi do takrat veljavne pogodbe. Sindikati so opozorili tudi, da ima izostanek kolektivne pogodbe na področju dejavnosti varovanja več negativnih kot pozitivnih posledic. Edina pozitivna posledica je, po njihovih besedah, povečevanje dobičkov lastnikov. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič je izpostavil dva pogoja za uspešno delo varnostnikov: prvi je ustrezna usposobljenost, drugi pa socialna varnost. Dodal je, da bi prav kolektivna pogodba, ki je ni, najbolj učinkovito zaščitila in zavarovala zaposlene. Če do sklenitve kolektivne pogodbe kljub vsemu pozivom ne bo prišlo, v sindikatu kot možnost opozarjanja napovedujejo tudi stavko.

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.