Grb nadškofije Ljubljana
Grb ljubljanske nadškofije in ljubljanskega nadškofa
Cerkev na Slovenskem | 22.01.2010, 20:10
Pred slovesno umestitvijo novega ljubljanskega nadškofa je Tiskovni urad Slovenske škofovske konference pripravil razlago grbov ljubljanske nadškofije in nadškofa Antona Stresa.
Grb ljubljanske nadškofije
Ljubljansko škofijo je 6. decembra 1461 ustanovil cesar Friderik III. (1415–1493). V ustanovni listini je poleg pravic in dolžnosti novoustanovljeni škofiji določil tudi škofijski grb. Ta je upodobljen na ovalnem grbovnem ščitu zlate barve, na katerem je dvoglavi kronani orel.
Heraldična desna polovica (črna) predstavlja cesarskega orla, heraldična leva polovica (modra) pa grb vojvodine Kranjske. Kranjski orel ima na prsih pripeto belo-rdečo šahirano prsno predpono (luneto). Za orlom je prvotno stal srebrn pastorale, sedaj je na tem mestu dvojni nadškofovski križ kot znamenje nadškofije.
Besedilo je povzeto iz zapisa Jureta Volčjaka v publikaciji Upodobitve ljubljanskih škofov s podnaslovom Grbi ljubljanskih škofov in nadškofov, Narodna galerija, Ljubljana 2007, str. 101.
Grb ljubljanskega nadškofa msgr. dr. Antona Stresa
Opis grba
Grb ljubljanskega nadškofa metropolita msgr. dr. Antona Stresa je upodobljen na poznogotskem ščitu španske oblike. Črno in modro polje deli valoviti rez: zgoraj so tri zlate šestžarne zvezde, spodaj lebdeča zlata enojamborna koga (srednjeveška trgovska ali vojna ladja z visokimi boki) s srebrnim križnim jadrom.
Šlemni okras (šlem je iz več delov sestavljeno zlasti kovinsko pokrivalo za zaščito glave): Zelen galero (kardinalski klobuk), iz katerega izhaja na vsaki strani deset zelenih cofov v štirih vrstah po enega, dva, tri in štiri cofe. Za grbovnim ščitom je v navpični legi zlat t. i. patriarhov križ, znamenje nadškofa.
Grbovna deviza (življenjsko vodilo, geslo): Pod grbovnim ščitom je prostostoječ zelen napis Vse zaradi evangelija (prim. 1 Kor 9,23). Njegova različica v latinskem jeziku se glasi Omnia propter evangelium.
Razlaga uporabljenih simbolov:
Nadškof Stres si je tri zvezde izbral kot simbol Sv. Trojice (Bog Oče, Sin in Sveti Duh), ki so obenem tudi simbol treh kreposti (vere, upanja in ljubezni) ter svetijo na temnem nebu (na kar nakazuje črna barva v ozadju). Zvezde osvetljujejo ladjo kot simbol Cerkve na razburkanem morju (modro ozadje) in ji kažejo pot. Ladja je upodobljena tudi v grbu Pariza, kjer je nadškof Stres študiral. Simbol ladje je povezan tudi z dejstvom, da se naziv Stres nahaja v enem najstarejših dokumentov, ki zadevajo slovensko narodno ozemlje v darovnici cesarja Otona II. freisinškemu škofu Abrahamu iz leta 974. Tam je zapisano, da poteka meja darovanega ozemlja »usque ad uadum quem vulgo Stresoubrod uocant« oziroma »do plitvine, ki jo ljudsko imenujejo Stresov brod«. Po vsej verjetnosti se le-ta nahaja tam, kjer je danes vas Ladja pri Medvodah (prim. Franc Kos, Izbrano delo, Slovenska matica, Ljubljana 1982, 266–267).
Povzeto po besedilu, ki ga je pripravil dr. Tadej Jakopič, vodja Cerkvene heraldike pri HGV Heraldica Slovenica.