Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Pred nami je 25. obletnica smrti slikarja in ilustratorja Lojzeta Perka, ki ga mnogi poznajo po številnih upodobitvah Cerkniškega jezera, Prekmurci pa po poslikavi župnijske cerkve v Kuzmi in ilustracijah nekaterih del Lojzeta Kozarja, ki so izšla pri Ognjišču. Pred kratkim je v studiu Radia Ognjišče o njem spregovoril njegov sin Andrej Perko.
Judje pa tudi krščanski svet se danes spominja filozofa, teologa, biblicista in misleca Martina Bubra, ki je umrl pred petdesetimi leti. Slovencem je blizu najprej po kraju rojstva, saj se je rodil na Dunaju in šolal na univerzah, ki so jih pogosto obiskovali tudi študentje iz naših krajev. Danes pa lahko v slovenščini prebiramo kar nekaj njegovih knjig, izhajajo pa tudi nove. Bil je dejaven v sionističnem gibanju, s svojo filozofijo dialoga pa še danes navdihuje mnoge, ki si prizadevajo za arabsko - judovsko sožitje v Sveti deželi in povsod po svetu.
V nekem psalmu beremo: »Gospod varuje tujce; siroto in vdovo vzdržuje, naklepe grešnikov pa razdira«. Sama se večkrat sprašujem ali so besede v svetih knjigah še aktualne, a so še smerokaz za pravičnejši in boljši svet? In odgovor je vedno enak: Božja beseda je vedno aktualna, od vekov na veke. Vsak človek, v vsakem času in vsakem kraju pa jo je dolžan spolnjevati, ne glede na družbene spremembe, ne glede na svoje udobje in ne glede na politične manire. V zadnjem času je veliko govora o pomoči revnim, veliko govora o pomoči tujcem in predvsem pa veliko govora o grešnosti drugih. Revščina, tujci, grešniki, to je za krščanstvo izziv; tujci, reveži, grešniki nam vere ne bodo vzeli, marveč nam ponujajo roko, da jo v polnosti zaživimo.
Frančiškani, zbrani na generalnem kapitlju v Assisiu, so včeraj zapustili sejno dvorano in se odpeljali v Rim, kjer jih je v zasebni avdienci sprejel papež Frančišek. Predstavili so mu dosedanje delo kapitlja, papež pa jim je v priložnostnem nagovoru priporočil, naj ohranijo majhnost, bratstvo, blagost, ponižnost in uboštvo. Po zgledu svojega ustanovitelja naj bodo prinašalci usmiljenja, sprave in miru.
Kot smo že poročali so Irci na referendumu z veliko večino podprli zakonsko zvezo dveh istospolnih partnerjev. 62 odstotkov volivcev je namreč glasovalo za redifinicijo zakonske zveze. Irska je prva država, ki je do te spremembe prišla po referendumski poti. Sklepanje istospolnih zakonskih zvez je sicer doslej zakonsko dopustno v 19 državah. Po besedah dublinskega nadškofa Diarmuida Martina izid referenduma jasno kaže na občuten prepad med katoliško Cerkvijo in irsko družbo. Kot je dejal v nedeljskem pogovoru za spletni portal Vatican Insider, pa je to nedvomno znamenje za kulturno revolucijo.