Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
V Sloveniji od leta 2010 praznujemo 8. junija »dan Primoža Trubarja«. Pobudo zanj je ob praznovanju 500. obletnice Trubarjevega rojstva dal tržaški pisatelj Boris Pahor. Kot avtor prvih tiskanih knjig v domačem jeziku, Katekizma in Abecednika, velja Trubar za utemeljitelja slovenščine, zato je njegov dan na nek način praznik slovenske besede. Žal letos poteka v senci sprejemanja novele zakona o visokem šolstvu, ki na univerzah odpira pot študijskim programom v tujem jeziku.
Zaslužni koprski škof Metod Pirih obhaja danes svoj življenjski jubilej - 80 let življenja. Rodil se je 1936 se je v Lokòvcu na Banjški planoti. Več kot četrt stoletja je vodil koprsko škofijo, zadnja štiri leta pa pomaga sedanjemu ordinariju v Kopru škofu Juriju Bizjaku. Za dar življenja se bo skupaj s škofom Jurijem, duhovniki in verniki zahvalil na binkoštno soboto. 14. maja ob 19. uri v koprski stolnici. Že jutri zvečer ob 20. uri pa pripravljajo v avditoriju Škofijske gimnazije Vipava pogovorni večer s slavljencem. Rdeča nit večera bo njegovo škofovsko geslo »Vate Zupam«.
V središču pozornosti tistih, ki živijo od zemlje, je v teh dneh škoda, ki sta jo povzročila nedavni sneg in zmrzal. Ta naravna nesreča je povzročila za več kot 20 milijonov evrov škode samo v sadovnjakih, vinogradih in na poljih v severovzhodnem delu države. V političnih krogih pa je največ hude krvi povzročila avtoritarna odločitev predsednika državnega zbora, ki je zavrnil začetek zbiranja podpisov za referendume in s tem po lastnih besedah preprečil, da bi nam zavladal zakon ulice. Ker se s tem ne strinjajo vsi, bo državni zbor odločal o njegovi razrešitvi. O tem in še nekaterih dogodkih iz življenja Cerkve, politike, kulture in športa v tokratnem pregledu od petka do petka.
Odločitev predsednika državnega zbora Milana Brgleza, da ne določi roka za zbiranje podpisov za razpis referendumov, ki so jih vložili predstavniki delavcev migrantov, je naletela na podporo dela pravne stroke. Kot je Brglez danes pojasnil, je to storil z namenom, da bi ubranil institut referenduma pred zlorabo. Da bi lahko šlo za zlorabo pravice do referenduma, menita tako nekdanja ustavna sodnika Ciril Ribičič in Tone Jerovšek kot tudi zakonodajna služba državnega zbora. Medtem SDS zahteva njegov odstop. Predsednik države pa se bo pred uradno razglasitvijo zakonov, zaradi katerih naj bi bil razpisan referendum, posvetova s pravnimi strokovnjaki.
Ne vem, če vam je poznan izraz »umah«, morda pa tudi na besedno zvezo »nimam človeka«, ki sicer izhaja iz evangelija, ob branju ali poslušanju evangelijev nismo pozorni. Naj kratko razložim. Besedi »nimam človeka« (Jn 5,7) je izrekel hromi ob kopeli Betesda, ki nikoli ni mogel priti do vode, ko se je vzburkala, in bi tako bil ozdravljen. Osemnitrideset let (pozor, 38 let!) je čakal, nihče mu ob pravem času ni pomagal, morda tudi nikogar ni poprosil, in iz konteksta razberemo, da ga je le malokdo opazil. Po levi in desni so ga prehitevali, opazili pa so ga najbrž le tisti, ki jim je bil v napoto. Jezus pa ga je v njegovi stiski ni spregledal. »Umah« pa je izraz za muslimansko skupnost, ki jo držijo skupaj vera, tradicija, običaji, družina – skratka, beseda »umah« označuje močno povezano družbeno skupnost, kjer se nadvse močno prepletajo religija, politika, norme in običaji.