Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Rodbina Ehrlich iz Žabnic v Kanalski dolini je znana po duhovnikih in misijonarjih. Med njimi je teolog Lambert Ehrlich, ki so ga ubili 26. maj 1942 v Ljubljani. Njegov starejši brat Martin Ehrlich je bil profesor biblicistike in nazadnje prošt v Tinjah. Nečak Janez Ehrlih je kot jezuit deloval v misijonih v Indiji in tam umrl leta 1978. Iz te družine je izšla tudi zdravnica Gabriela Ehrlich, sprva laiška misijonarka, zatem pa redovnica v skupnosti Družbe zdravstvenih misijonskih sester, ki je delovala v Indiji in Gani, od leta 1960 pa dela v zaledju v sestrski skupnosti v Essnu v Nemčiji.
V zadnjem »Pogovoru o« smo se prilagodili radijskemu misijonu in v studiu gostili dva misijonarja usmiljenja: stolnega župnika v Ljubljani msgr. dr. Jožeta Pluta in župnika romarske cerkve v Olimju p. Ernesta Benka. Spregovorila sta o zakramentu sprave, ki je postavljen v središče leta usmiljenja, o vlogi, ki jima je zaupana v tem letu, pa tudi o pomenu svetih vrat, romanju na kraje milosti in o pripravi na največji krščanski praznik.
V središču pozornosti minulih dni je nov režim na slovensko hrvaški meji saj je znova uvedeno dosledno izvajanje schengenskih pravil. Znano je tudi, da naj bi v skladu z evropsko shemo premeščanja beguncev v Slovenijo sprejeli več kot 800 beguncev iz Italije in Grčije. Dobili smo sindikat delavcev migrantov; medtem je sindikat policistov, katerega člani so pripravili nočno kontrolo ministru Koprivnikarju, na pol obglavljen. Iz Bruslja so nas opozorili na strukturni javnofinančni pirmankljaj. Med cerkvenimi dogodki je v ospredju Tomaževa proslava na teološki fakulteti; med športniki je tokrat blestel Rok Marguč, Jakov Fak pa je pokazal, da se vrača v ospredje.
Eden najvplivnejših škofov med južnimi Slovani v dugi polovici 19. stoletja Josip Juraj Strossmayer je ob lanskem jubiljenem letu znova vstopil v zavest hrvaškega naroda. Leto pred tem smo se ga spomnili tudi Slovenci, saj je njegovo ime tesno povezano z ustanovitijo Slovenske matice, ki se že dobrih 150 let zavzema za kulturno rast slovenstva. Strossmayerjevo življenje in njegov pomen nam lahko še bolj približajo njegova zbrana dela, ki sta jih po zaslugi Voja Lukića te dni prejela ordinarija mariborske nadškofije in murskosoboške škofije.
Papež Frančišek pri današnji opoldanski molitvi razmišljal o nedeljskem evangeliju, ki govori, kako je Jezus poklical prve učence. Preprosti in „pod kožo krvavi“ ribiči se niso čutili vredne, da bi se odzvali. Po papeževih besedah jih je Gospodova usmiljena ljubezen opogumila, da so pustili mreže - staro in življenje in šli za njim. Jezus tudi danes kliče na podoben način. Papež je ob tem nekaj besed namenil spovednikom, ki so predvsem posredovalci božjega usmiljenja. Po opoldanski molitvi je zbrane povabil k solidarnosti s trpečimi v Siriji in ponovil, da je edina rešitev za to deželo, politična. Nagovoril je tudi italijanske vernike, ki imajo danes narodni dan za življenje.