Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Papež Frančišek je pri opoldanski molitvi zbranim na Trgu sv. Petra v Vatikanu omenil vrsto dogodkov, ki potrebujejo molitveno podporo in našo solidarnost. Spomnil je na enkraten dogodek na Kreti, kjer po julijanskem koledarju slavijo binkoštni praznik. Danes so se tam na vesoljnem cerkvenem zboru pravoslavnih cerkva, zbrali pravoslavni patriarhi in škofi, da bi iskali pot edinosti. Ob jutrišnjem svetovnem dnevu beguncev, ki ima za letos geslo: „Mi smo na strani tistih, ki so primorani bežati“, je papež povabil k poživitvi zavzetosti v gradnji miru in pravičnosti v skladu z Božjo voljo, k čemur smo poklicani prav vsi. Osrednji del nagovora pa je namenil evangeljskemu odlomku in povabil vse verne, naj po zgledu Petra izpovemo vero v Jezusa in gremo za njim.
Slovenski škofje so za nedeljo pred dnevom državnosti pripravili pastirsko pismo ob 25. obletnice samostojnosti Slovenije, ki ga duhovniki berejo pri današnjih mašah. Obenem so predlagali, da je ta dan po župnijah maša za domovino in državo. V cerkvah naj bo izobešena slovenska zastava, pred koncem svete maše pa naj navzoči zapojejo slovensko himno. Duhovniki so prejeli tudi kateheze za otroke in mladino ob srebrnem jubileju naše države. Škofje so obenem podprli pobudo „24 ur molitve in posta za domovino“ ter povabili duhovna gibanja, redovne skupnosti in vernike, naj v mesecu juniju molijo za domovino. Na ta način se Cerkev v Sloveniji pridružuje praznovanju ustanovitve slovenske države in uvedbe demokracije, pri kateri so imeli pomembno vlogo slovenski katoličani.
Papež Frančišek je imel dopoldne na Trgu svetega Petra posebno avdienco v jubilejnem letu usmiljenja. Zbranim romarjem je namenil katehezo o spreobrnjenju, kakor ga lahko odkrivamo v Svetem pismu. Pri tem je začel s preroki, ki so vabili ljudi, naj se vrnejo na pravo pot in končal z Jeszuovim povabilom k spreobrnjenju srca, brez katerega ni novega človeka. Avdience se je udeležilo 300 motoristov iz Slovenije iz društva MZM - Motoristi za motoriste. Ob koncu so se nekateri med njimi srečali s papežem in mu izročili ček za dva motorja, ki bosta namenjena misijonarjema na Madagaskarju in v Vietnamu.
V Clevelandu se te dni poslavljajo od politika slovenskega rodu Georga Voinovicha. Oče je bil sicer Srb, mati pa Slovenka. Ponosen na enega in drugega je javno večkrat poudaril, da je slovenskega rodu. Ko je pri triinsedemdesetih letih napovedal, da se umika iz politike, je spomnil na svojo življenjsko filozofijo: (It's God, family, and country or community) »To so Bog, družina in država oziroma družba.« Politiki, v katero je vstopil po študiju prava, je posvetil kar pol stoletja. Začel je kot pomočnik pravosodnega ministra države Ohio. Več mandatov je bil župan Clevelanda, guverner Ohia, zadnjih dvanajst let pa zvezni senator. Kot sredinski republikanec se je držal še enega načela: (Work harder and smarter and do more with less) »Delati zavzeto in premišljeno in narediti več z manj!«
Slovenska pomlad in osamosvojitev je bila prežeta tudi z molitvijo za „mir in pravičnost“. Ta je dobila posebno mesto v cerkvi Marijinega oznanjenja v Ljubljani oziroma pri Frančiškanih na Tromostovju. Sočasno z molitvijo predstavnikov svetovnih verstev za mir, ki se je na pobudo papeža Janeza Pavla II. odvijala v Assisiju 27. oktobra 1986, so dan molitve in posta za mir pripravili tudi v frančiškanski cerkvi. Molitveno srečanje so ponovili ob prvi obletnici, v času procesa proti četverici, pa je pobuda zaživela kot „Molitev za pravičnost in mir“ ob petkih. O tem je v pogovoru z nami razmišljal takratni župnik pri Marijinem Oznanjenju p. Silvin Krajnc.