Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Na veliko noč podoživljamo največji čudež in temelj naše vere, ki je vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. Skrivnost vstajenja lahko razumemo samo v moči vere, ki je presežni Božji dar. Slovenski škofje ordinariji so tudi letos dali vsak svoj poudarek temu prazniku. Poglejte in preberite, na kaj so med drugim opozorili?
Na Trgu svetega Petra ki ga je danes krasil pravi cvetlični vrt iz 35 tisoč cvetov, je papež Frančišek opozoril, da Kristusovo vstajenje ni praznik z veliko rožami. Ni to, je več. Je skrivnost zavrženega kamna, ki je postal temelj našega bivanja. Kristus je vstal. To pomeni to.
Slovenski škofje vernikom pred praznikom vstajenja običajno namenijo poslanice, v katerih opozarjajo na sporočilo velike noči in voščijo za praznke. Metropolita, ljubljanski in mariborski nadškof Stanislav Zore in Alojzij Cvikl sta tokrat izbral zanimive poudarke: prvi je spregovoril o pomenu »odvaljenega kamna«, ki je zapiral Jezusov grob, drugi pa se je vprašal, zakaj po 2000 leti še vedno tako slovesno obhajamo ta praznik?
V velikonočno tridnevje so vstopili tudi kristjani bibličnih krajev, Egipta, Iraka, Sirije in Svete dežele. Najbolj slovesno je v Jeruzalemu, kjer je Jezus pred 2000 leti obhajal zadnjo večerjo, trpel, umrl in vstal od mrtvih. Danes sta najbolj obiskani bazilika Božjega groba in bazilika pri vrtu Getsemani. Praznovanja so sicer zasenčili nedavni teroristični napadi na kristjane v Egiptu in judovska prepoved obiska Jeruzalema Palestinskim kristjanom, ki živijo v Gazi in na Zahodnem bregu.
Med najmlajšimi žrtvami fašističnega nasilja na Primorskem je Miroslav Mirko Brezavšček, eden od ustanoviteljev uporniške skupine Črni bratje. Umrl je pred dopolnjenim štirinajstim letom starosti za posledicami mučenja. Rodil se je 17. marca 1917 v Šentjanžu na Dolenjskem. Na Gradu Dobrovo pripravljajo v petek, 24. marca spominsko slovesnost ob 100. obletnici njegovega rojstva.