Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Manja Kristanc, ki je po izobrazbi univ. dipl. pedagoginja – andragoginja, se že vrsto let ukvarja s pomočjo staršem in otrokom na področjih učenja … Počitnice so za marsikaterega dijaka manj sproščene, saj se sooči z izkušnjo popravnega izpita. Če na prvem roku ni bil uspešen, ima avgusta še eno možnost. Skratka, pokvarjene počitnice, bi rekel marsikdo.
Sprejetje novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki zmanjšuje financiranje zasebnih šol, je negotovo. V koaliciji enotne podpore ni, saj SMC predloga ne bo podprla, ker ne uresničuje ustavne odločbe. Jeziček na tehtnici bo Levica.
Da smo nekateri državljani v tej državi obravnavani drugače kot drugi, je znano že dolgo. Da se moramo za svoje pravice bolj boriti, saj nam nič ne pade z neba, prav tako. Ampak vseeno si skupina staršev, ki je pred leti vložila pobudo na ustavno sodišče, da bi preverila, ali je zakon o financiranju vzgoje in izobraževanja, ki zasebnim šolam za financiranje javnoveljavnega programa namenja zgolj 85 odstotkov, skladen z ustavo, ni mislila, da bo na koncu kljub pritrditvi ustavnega sodišča dobila po glavi.
Adria Airways je že vrsto let v težavah, država ji je že pomagala, nato pa za simbolično ceno pred tremi leti prodala skladu 4k invest. Že takrat so mnogi opozarjali, da to ni bila smotrna odločitev, zdaj so ta opozorila še glasnejša. Kakšne so možnosti, odkar družba ni več v državni lasti, je vprašanje, ki se nam zastavlja. Vodja sektorja za letalstvo Alojz Krapež je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal, da prav veliko možnosti nimamo.
V Sloveniji je 454 osnovnih šol, ki jih je ustanovila država, in šest takih, ki jih je ustanovil zasebnik. Vanje je vključenih le 0,2 odstotka vseh otrok, kar je veliko pod evropskim povprečjem, ki znaša 14 odstotkov. To je eden od podatkov, s katerimi je na današnjem posvetu o zasebnem šolstvu postregel predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Sam se je ob organizaciji posveta soočil z očitki, da gre za enostransko zasedbo, češ da bodo prisotni le podporniki zasebnega šolstva, a je zagotovil, da puščajo odprta vrata vsem, saj je državni svet pluralna institucija. Hkrati je Kovšca prepričan, da bi morala Slovenija podpreti osnovne šole ne glede na to, ali jih je ustanovila država ali zasebnik, ampak da bi moralo postati pomembno to, s kakšnimi kompetencami in znanji opremljajo otroke.