Robert Božič
Robert Božič je urednik in voditelj na Radiju Ognjišče.
V oddaji Moja zgodba je bil naš gost novinar in zgodovinar dr. Jože Možina. Ob njegovi knjigi Slovenski razkol, smo tokrat predstavili začetke revolucije in upor proti njej na Vidovski planoti. Pogovor, ki ga je vodil Jože Bartolj, si lahko v video obliki ogledate na našem Youtube kanalu.
"Zeleni dogovor", oziroma prehod k bolj zdravemu in trajnostnemu prehranskemu sistemu Evropske Unije, ki ga Evropska komisija označuje za temelj evropske pridelave hrane v prihodnjih letih, temelji na strategiji Od vil do vilic in z njo tesno povezani strategiji Biotske raznovrstnosti.
Pred našimi očmi se dogajajo stvari, ki se po zdravi pameti ne bi smele. Če ste že pozabili afero s poljskim mesom, ki je vsebovalo veterinarska zdravila in so ga v večini primerov, še predenj so ga odkrile inšpekcije, zaužili ljubitelji kebaba, lahko zdaj vsi skupaj opazujemo, kako je Evropa preplavljena s strupenim sezamom indijskega porekla, ki je bil tako izdatno »razkužen« proti insektom in plesnim, da je v njem ostalo precej več rakotvornega etilen oksida, kot bi ga po evropskih predpisih smelo.
Včeraj smo pod drobnogled vzeli preplavljenost evropskega živilskega trga z izdelki, ki vsebujejo z etilen oksidom onesnaženi sezam. Odpoklici teh izdelkov se po EU in pri nas še kar vrstijo, posebej pa bode v oči dejstvo, da je med njimi tudi veliko BIO izdelkov.
Od oktobra lani se povsod po Evropi vrstijo odpoklici različnih prehranskih izdelkov, ki vsebujejo sezamovo seme. Stara celina je dobesedno preplavljena z indijskim sezamom, ki je bil v postopku pakiranja obdelan s strupenim in rakotvornim etilen oksidom, ki je v EU prepovedan. Ob nakupu izdelkov, pa naj bodo ti iz EKO ali običajne pridelave in vsebujejo sezamovo seme, je torej dobro biti previden.