Robert Božič
Robert Božič je urednik in voditelj na Radiju Ognjišče.
Predvidoma konec tedna naj bi se odvil nov krog pogajanj med kmeti in predstavniki Ministrstva za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano ter Ministrstva za naravne vire in prostor. Potem ko je na zadnjem srečanju vendarle prišlo do preboja pri nekaterih ključnih vprašanjih, med drugim tudi glede uvajanja obveznih režimov Natura 2000, pa skrbi, ker so nekaj dni kasneje predstavniki okoljskega ministrstva v svojih novih izjavah obljube »požrli«.
Kmetice in kmetje so po osamosvojitvi Slovenije imeli velika pričakovanja do samostojne države. Upali so, da se bodo razmere v kmetijstvu uredile, tako da bo mogoče z delom na kmetiji preživeti družine in z dohodki od pridelave začrtati tudi razvoj panoge. A so se motili.
Zaradi obilice padavin v letošnji pomladi je Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano v soglasju z Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave pri operaciji BK.2 Traviščni habitati metuljev rok do katerega mora biti opravljena prva košnja premaknilo iz 15. na 25. junij.
Kitajski znanstveniki v laboratorijih Inštituta za virologijo v Wuhanu so v času tik pred izbruhom pandemije novega koronavirusa, v sodelovanju s kitajsko vojsko, v tajnem programu raziskovali več sevov koronavirusa in sodelovali pri ustvarjanju novega mutiranega virusa, ki bi lahko bil uporabljen kot biološko orožje, poroča The Sunday Times.
Pravno mnenje o neustavnosti in nezakonitosti režima Natura 2000, kot ga predvideva predlog Uredbe o upravljanju območij Natura 2000 za obdobje 2023-2028, ki ga je Zadružna zveza Slovenije v ponedeljek javnosti predstavila na Igu, je očitno prispevalo k premiku pogajanj med vlado in kmeti. Po besedah Antona Medveda, predsednika Sindikata kmetov Slovenije je med napornimi pogajanji opoldne prišlo do umika sporne uredbe, kar omogoča, da se odprejo pogovori tudi o drugih zahtevah kmetov. Na današnjih pogajanjih naj bi sicer bilo predvidenih sedem (7) točk.