Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Zelo je pomembno, kaj spuščamo med ljudi. Težko bomo konstruktivni, če v sebi nismo pomirjeni in zadovoljni. Vsi delujemo v želji dobiti več. Ljudje, ki se silijo biti dobri, ne razumejo, kaj je resnično dobro. Odnose rušijo v sebi žalostni, obupani in nesrečni. Kaj lahko naredimo za celjenje starih ran, boljše odnose, za več resničnosti med nami? O tem smo se pogovarjali v drugem oktobrskem sobotnem dopoldnevu, ko smo v oddajo »Za življenje, za danes in jutri« povabiliAlenko Rebula, psihologinjo, pesnico in pisateljico.
Svet v zadnjih dneh budno opazuje dogajanje ob katalonskem osamosvajanju. Ob tem lahko hitro prezremo ostale zgodbe, ki jih prav tako pišejo tamkajšnji ljudje. Med temi je izjemna in navdušujoča zgodba Antonia Estebana iz Sorie v Španiji, kjer že več desetletij vodi podjetje Soria Natural za proizvodnjo izdelkov iz zdravilnih rastlin.
Naslov je pohvala, ki jo je izrekel dijak Srednje gradbene, geodetske in okoljevarstvene šole Ljubljana, na letošnjih Dnevih evropske kulturne dediščine in v sklopu Tedna kulturne dediščine, aktualnemu evropskemu kamnoseškemu podprvaku iz Slovenije. V sklopu vseevropskega projekta so že tretje leto zapored na omenjeni šoli pripravili zaključno prireditev na temo Voda - od mita do arhitekture.
Sanja Lončar, s projekta Skupaj za zdravje človeka in narave, je bila gostja petkove jutranje Svetovalnice na temo dobrega delovanja možganov. Vsebino pogovora smo izbrali v izogib vse številčnejšim dementnim obolenjem sodobnih ljudi. Čez petintrideset let bo imela polovica prebivalstva diagnosticirano demenco, napoveduje statistika. Demenca postaja bolezen vse mlajših. Si lahko zamišljate, kako hud problem je, ko se nekega dne prebudimo in ne prepoznamo osebe ob sebi ali ona ne prepozna nas? Kaj so vzroki, ki načenjajo možgane, kako in s čim lahko preventivno vstopimo v možganske procese in preprečimo razpad možganskih funkcij ter celic? Problem je alarmanten, ker se vseh njegovih razsežnosti še ne zavemo.
V Mladoskop smo povabili Miho Kramlija, vodjo Ambulante za zdravljenje bolezni zasvojenosti v Novi Gorici. Edini se v javnem zdravstvu ukvarjajo z ne-kemičnimi zasvojenostmi, tudi z zasvojenostjo z novo tehnologijo. Od pametnega telefona in računalnikov smo dnevno odvisni, Bog pa ne daj, da bi bili zasvojeni. Odvisnost še ni nujno nekaj slabega, zasvojenost pa je.