Nataša Ličen
Nataša Ličen je voditeljica na Radiu Ognjišče.
Z Alenko Rebula smo se junija, v sobotni dopoldanski oddaji, srečali tik pred počitnicami. V uvodu pogovora je na vprašanje po njenih najaktualnejših opažanjih v družbi in med ljudmi, odgovorila, da zaznava kopičenje težav, ki jih imamo ljudje. Običajni slog ob počitnicah, ko v veselju čakamo odhoda na lepše, postaja manj uspešen, kot je bil. V notranjosti ljudi se gostijo oblaki, postaja burno, zato bi bilo treba iti globlje v mir in v iskanje sonca - tistega, ki res izvira iz srca in duše, ker okoliščine niso ugodne.
Dejan Branc je diplomirani zdravstvenik, ki je specializiral iz intenzivne nege in terapije v Angliji, kjer živi in dela že šesto leto, v mestu oziroma grofiji Somerset. Prihaja iz Rateč pri Planici. Slovenske identitete ni izgubil, prav nasprotno. Zaveda se svojih korenin, vzgoje in kulture, ki ju goji in neguje tudi v tujini, ter ju predaja naprej. Srečuje se s Slovenci v Britansko slovenskem društvu, redno je v stiku s starši, sorodniki in prijatelji v Sloveniji. Pripadnost svojemu narodu je pomembna, pravi in doda: "Sem državljan Slovenije, a obenem tudi državljan sveta."
Obstaja poletna depresija? Če, kako to, saj se dopusta in počitniškega oddiha veselimo skozi celotno delovno oziroma izobraževalno obdobje?, smo vprašali Tineta Papiča, jungovskega psihoanalitika, soustanovitelja Odprtega inštituta za psihoterapijo v Ljubljani, tudi člana upravnega odbora mednarodnega gibanja »Analysis and Activism«, ki je odgovoril: »Žal obstaja, ali pa k sreči, saj nas depresija obvešča o trpljenju duše.«
Društvo Rdeči noski, ki ga je ustanovila Eva Škofič Maurer, deluje dvajset let. Avdicija za prve klovne se je začela leto prej. Priprave, da pridejo rdeči noski – torej klovni k otrokom v bolnišnice, pa še nekaj let prej. Drugačen pogled je ključen, zelo pomembno pri vsem Evinem ustvarjanju. Dobro je pogledati z različnih zornih kotov, pravi Eva, drugačen pogled na stvari je tudi prizma humorja.
Psihiater, psihoterapevt, ustanovitelj in direktor ljubljanske podružnice Univerze Sigmunda Freuda z Dunaja, ki je za svoj prispevek k razvoju psihoterapije prejel priznanje Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Pogovarjali smo se o družbenem dogajanju, o vse bolj zaznavnih problemih v šolskem prostoru, in kako lahko izrabimo počitniški čas.