Mirjam Judež
Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.
»Letos je kaki zelo dobro obrodil, pa ne le na Primorskem, zato je veliko povpraševanja po sadikah in ljudje ga na veliko sadijo. Če bo zelo huda zima, bo kakšen mogoče zmrznil, saj se sadike kakija ne vzgajajo v centralni Sloveniji, ampak pridejo iz toplejših krajev. Sploh če ste kupili sadiko v loncu svetujem, da raje počakate do pomladi,« pravi sadjar Matjaž Maležič, ki smo ga gostili v današnji Svetovalnici.
V tokratni oddaji smo govorili o prekomerni teži in debelosti. Delež prekomerno težkega in debelega prebivalstva dosega epidemične ravni, kar lahko vpliva na razvoj sladkorne bolezni tipa 2, bolezni srca in ožilja in nekaterih drugih kroničnih bolezni. Z nami je bila primarij dr. Danica Rotar Pavlič iz ambulante družinske medicine Brezovica. Z njo se je pogovarjal Blaž Lesnik.
V novembrski oddaji Za življenje s specialnim pedagogom Markom Juhantom smo odprli kar nekaj tem. Oddaja je bila zanimiva zlasti za tiste starše, ki imajo težavo z uspavanjem otrok in »nočne cirkuse«, ko otroci sredi noči postanejo vsi živahni. Dotaknil se je tudi dotika, ki je temeljni način komunikacije z otrokom. Zakaj je dobro, da mali fantiči čim dlje ostanejo na vseh štirih? Kakšno je idealno otroško igrišče? Zakaj se gospem, ženam »splača« gospoda povabiti v hrib, kadar imajo zanj kakšno neprijetno vprašanje?
Pred desetletjem in pol so slovenski čebelarji začeli s t. i. medenim zajtrkom, s katerim so najmlajše hoteli navdušiti za uživanje medu in osveščanje o pomenu čebel in ostalih opraševalcev. Tri leta kasneje se je rodil Tradicionalni slovenski zajtrk, o katerem smo govorili v današnji Svetovalnici. Gostili smo mag. Simono Mušič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Z njo se je pogovarjal Robert Božič.
S strokovnjakom za vzgojo Miho Ruparčičem smo se pogovarjali o varni navezanosti. Običajno je, da so otroci navezani na starše, a včasih se zdi, da so navezani preveč. To drži? Ruparčič: »Otrok ne more biti preveč navezan, ker v navezanosti je tudi svoboda. Tisto, kar si včasih predstavljamo pod preveč navezanosti, je posesivnost ali kaj podobnega. Varna vezanost je pa kot voda: več jo je, boljše je.« Pogovor je vodila Mateja Subotičanec.