Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Sinodalno zasedanje se je nadaljevalo z uvodnim nagovorom glavnega poročevalca sinode, madžarskega kardinala Petra Erda. Za izhodišče je vzel pripravljalni dokument, ki je razdeljen na tri dele: izzivi, poklicanost in poslanstvo družine. Ob tem je poudaril, da je treba tiste, ki živijo v težkih družinskih razmerah, spremljati z usmiljeno držo, a hkrati v luči resnice.
Potem ko se je splošna razprava generalne skupščine Združenih narodov v soboto končala, se v medijih pojavljajo analize nagovorov voditeljev držav in vlad. Največkrat omenjena država je bila Sirija. Največ pozornosti med temami pa so voditelji namenili svetovni ekonomiji in vojnam.
Vatikan je v petek pojasnil, da je bila ameriška uradnica Kim Davis, ki je v ZDA zavrnila sklenitev zakonske zveze istospolnih in bila posledično nekaj dni v zaporu, le ena izmed več deset ljudi, ki jih je papež pozdravil na nunciaturi v Washingtonu.
V mislih s sinodo bodo danes povezani tudi na Brezjah, kjer se popoldne z molitveno uro za življenje in sveto mašo začenja teden za življenje. Društvo Gibanje za življenje ga letos pripravlja pod svetopisemskim geslom »Od materinega naročja povišuje naše dneve«. Sicer bo v tem tednu več dogodkov za mlade, sklep pa bo v ponedeljek, 12. oktobra, na teološki fakulteti v Ljubljani, ko bo upokojeni nadškof Anton Stres predaval o dostojanstvu človeške osebe.
Nekaj tednov pred obiskom papeža Frančiška v Srednejafriški republiki so vesti iz te države vse prej kot pozitivne. V nasilnih spopadih v glavnem mestu Bangui je bilo minuli konec tedna ubitih približno 30 ljudi, več sto je bilo ranjenih. Do nasilja je prišlo potem, ko so se muslimani maščevali kristjanom za smrt nekega muslimana. Banguijski nadškof in tamkajšnji imam pozivata k miru in opozarjata, da ne gre toliko za medverski konflikt, ampak za poskuse politične prevlade med milico Seleka, ki jo v glavnem sestavljajo muslimani, in milico Antibalaka, ki jo sestavljajo radikalni kristjani. Obe se borita za nadzor nad ozemljem, ki je bogato z zlatom, nafto, uranom in diamanti.