Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar
Papež odprl sveta vrata v baziliki Marije Snežne (foto: Radio Vatikan)
Papež odprl sveta vrata v baziliki Marije Snežne

Papež odprl sveta vrata v baziliki Marije Snežne

Cerkev po svetu | 01.01.2016, 18:44 Marta Jerebič

Papež Frančišek je popoldne v baziliki Marije Snežne odprl sveta vrata. Vse je pozval, naj se k Mariji obračamo kot na Mater Usmiljenja in se potopimo v Božjo ljubezen s popolnim zaupanjem in brez strahu. Pozval je tudi k odpuščanju. Kdor ne zna odpuščati, še ni v polnosti spoznal ljubezni, je dejal. Moč odpuščanja je po njegovih besedah tudi pravi protistrup žalosti, ki jo povzročata zamera in maščevanje. Odpuščanje odpira za veselje in vedrino, saj dušo osvobaja misli o smrti, medtem ko zamera in maščevanje hujskata um in parata srce, s tem pa jemljeta počitek in mir, je dejal papež.

Marija, Mati usmiljenja

Sveti oče je dejal, da so vrata, ki jih je odprl v baziliki, vrata usmiljenja. Kdorkoli prestopi njihov prag je poklican prizadevati si za usmiljeno Očetovo ljubezen, v polnem zaupanju in brez strahu. In iz te bazilike se bo lahko podal z gotovostjo, da bo ob sebi imel Marijino družbo. »Ona je Mati usmiljenja, ker je v svojem telesu nosila Obličje božjega usmiljenja, Jezusa, Emanuela, Pričakovanega pri vseh narodih, Kneza miru. Božji Sin, ki je postal meso za naše zveličanje, nam je podaril svojo Mater, ki postane romarka, da nas ne bi nikoli pustila samih na poti našega življenja, predvsem v trenutkih negotovosti in bolečine.«

Marija, Mati odpuščanja

Marija je Mati Boga, ki odpušča, in zato ji lahko tudi rečemo Mati odpuščanja, je nadaljeval papež. Beseda »odpuščanje«, ki je posvetna miselnost ne razume, kaže na sad, lasten krščanski veri. »Kdor ne zna odpuščati, ni še spoznal polnosti ljubezni. In samo kdor zares ljubi, je zmožen dospeti vse do odpuščanja ter pozabiti prejeto žalitev.« Marija pod križem vidi svojega Sina, ki daruje samega sebe in tako pričuje o tem, kaj pomeni ljubiti, kakor ljubi Bog. V tistem trenutku sliši Jezusa izgovoriti besede: »Oče, odpústi jim, saj ne vedo, kaj delajo« (Lk 23,34). »V tistem trenutku je Marija postala za vse nas Mati odpuščanja,« je poudaril papež. »Ona sama je po Jezusovem zgledu in z njegovo milostjo bila zmožna odpustiti tistim, ki so hoteli ubiti njenega nedolžnega Sina.«

Cerkev mora imeti isto odpuščanje kakor Jezus na križu

Kot je nadaljeval, Marija za nas postane ikona, kako mora Cerkev razširiti odpuščanje na tiste, ki jo kličejo. »Mati usmiljenja uči Cerkev, da odpuščanje na Golgoti ne pozna meja. Ne more ga zaustaviti zakon s svojimi navideznimi resnicami, ne učenost tega sveta s svojimi razlikovanji. Odpuščanje Cerkve mora imeti isti obseg, kakor ga je imelo odpuščanje Jezusa na križu in Marije ob njegovih nogah. Ni druge alternative,« je izpostavil Frančišek in dodal, da je ravno zato Sveti Duh iz apostolov naredil orodja odpuščanja, da bo tisto, kar je bilo doseženo z Jezusovo smrtjo, lahko doseglo vsakega človeka na vsakem kraju in v vsakem času.

Moč odpuščanja je protistrup žalosti

»Mati upanja in Mati milosti, Mati, polna svetega veselja,« se nadaljuje hvalnica. Upanje, milost in sveto veselje so po papeževih besedah sestre. Vse so Kristusov dar. Prav tako so Njegova imena, zapisana v Njegovo meso. »Poklon, ki nam ga daje Marija s tem, ko nam daje Jezusa Kristusa, je poklon odpuščanja, ki prenavlja življenje, ki privoli v ponovno izpolnjevanje Božje volje in ki ga napolni z resnično srečo. Ta milost odpre srce, da gleda v prihodnost z veseljem tistega, ki upa.« Moč odpuščanja je pravi protistrup žalosti, ki jo povzročata zamera in maščevanje. »Odpuščanje,« je poudaril papež, »odpira za veselje in vedrino, kajti dušo osvobaja misli o smrti, medtem ko zamera in maščevanje hujskata um in parata srce, s tem pa jemljeta počitek in mir.«

Papež Frančišek je povabil, naj prestopimo sveta vrata usmiljenja z gotovostjo, da nas spremlja Devica Marija, Sveta Božja Mati, ki za nas posreduje: »Dopustimo, naj nas spremlja, da bomo odkrili lepoto srečanja z njenim Sinom Jezusom. Na stežaj odprimo svoja srca za veselje odpuščanja, zavedajoč se zaupnega upanja, ki nam je bilo vrnjeno, da bi iz svojega vsakdanjega življenja naredili ponižno orodje Božje ljubezni.«

Vir: Radio Vatikan

 

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...