Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Škofovska sinoda o mladih se je včeraj po skoraj štirih tednih končala. Sadovi že ’vrejo’, kot se je izrazil papež Frančišek. Med njimi je omenil sinodalni način delovanja – poslušanje in razločevanje. Slovenski delegat, mariborski nadškof Alojzij Cvikl, pa je poudaril, da se sinoda v krajevnih Cerkvah šele začenja.
S sinočnjo okroglo mizo na temo Jezik in spol, ki je potekala na Filozofski fakulteti v Ljubljani, se je začel širši dialog o rabi ženske slovnične oblike za katerikoli spol v pravnih aktih omenjene fakultete. Razprava je bila polemična. Redki govorniki so se namreč problematike lotili izključno z jezikoslovnega vidika, drugi pa niso skrivali, da gre za ideološko jezikovno-politično odločitev.
Ne moremo ljubiti samo, dokler nam to ustreza, je pri današnji splošni avdienci dejal papež Frančišek, ki je govoril o zapovedi Ne prešuštvuj, pomembnosti zvestobe v medsebojnih odnosih in nujnosti primerne priprave na zakonsko zvezo.
Koalicija bo predvidoma konec tedna usklajevala stališča o obdavčitvi nepremičnin. Ministrstvo za finance predlaga, da bi bile davčne stopnje za posamezne vrste nepremičnin različne. Davek bo občinski prihodek, po vladnih načrtih naj bi bila prva odmera v letu 2020. Osnutek zakona trenutno ne predvideva izjem. Zato se ob njegovem snovanju znova pojavlja vprašanje, kako bo z obdavčitvijo cerkvenih nepremičnin, na primer cerkva, veroučnih učilnic ipd. Katoliška Cerkev je že ob prvem poskusu uvedbe zakona leta 2013 poudarila, da bi bila obdavčitev tudi slednjih poseg v versko svobodo, ki lahko onemogoči osnovno delovanje verskih skupnosti.
Teorija spola svoje lovke širi na vsa področja - tudi v pravilnike oziroma pravne akte fakultet. Ta teden bo minilo pol leta, odkar je senat Filozofske fakultete (FF) sprejel sklep, ki za tri leta v pravnih aktih fakultete predpisuje uporabo ženskega slovničnega spola za kateri koli spol, nato pa naj bi se moški in ženski slovnični spol določala izmenično. Nocoj bodo na okrogli mizi na Filozofski fakulteti ocenili ta ukrep, besedo bodo dobili tudi kritiki, med njimi dr. Saška Štumberger z oddelka za slovenistiko. Za naš radio je povedala, da je v pravilnikih nastala zgolj zmeda. Na nekaterih mestih so nevtralni spol v moški obliki popravili v žensko obliko, drugod ne. »Ko ljudje berejo te naše pravilnike, se posmehujejo. To ni dobro za našo stroko, našo institucijo. Nastaja vtis, da si jezikoslovci izmišljujemo, ne raziskujemo, ampak bi radi predpisovali.«