Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Dr. Andrej Saje (foto: Matjaž Merljak)
Dr. Andrej Saje

Spolne zlorabe v Cerkvi: mnoge žrtve razočarane nad zavlačevanjem postopka

Slovenija | 18.05.2019, 06:38 Marta Jerebič

Večina žrtev spolnih zlorab v Cerkvi je ob prijavi na nek način doživela novo zlorabo. Zlorabljeni so bili podatki, zadeve so se zavlačevale, ni prišlo do jasne sodbe. Mnoge žrtve so zato zelo razočarane, je opozoril cerkveni pravnik dr. Andrej Saje. V pogovoru za Radio Ognjišče je komentiral novi predpis v boju proti spolnim zlorabam, ki ga je papež objavil prejšnji četrtek.

Vatikanki dokument govori o tem, da so duhovniki in redovniki dolžni prijaviti sum spolne zlorabe cerkvenim oblastem. Ali to velja tudi za nazaj? »Predpisi, zakoni načeloma veljajo za naprej, razen če izrecno dokument pravi, da veljajo tudi za nazaj. Sam iz konteksta domnevam, da veljajo ti primeri tudi za nazaj, saj drugače pregon kaznivih dejanj spolnega nasilja ne bo učinkovit,« je povedal dr. Saje, ki meni, da bi morali tudi v Sloveniji ustanoviti neodvisne komisije, po zgledu nekaterih drugih držav.

»Recimo v Švici in Avstriji so že pred desetletjem uvedli neodvisne komisije, v katere so bili s strani Cerkve imenovani strokovnjaki za različna področja, ki so presodili posamezne prijave. Zelo pomembno je, da gre za primerno usposobljene osebe, ki nimajo pretirane afinitete do Cerkve, ki nimajo sovraštva do Cerkve, ki so strokovno izobražene, ki jim je cilj resnica

O pobudi Dovolj.je pa pravi: »Civilna pobuda Dovolj.je je nastala iz čisto konkretne pobude zaradi neučinkovitega delovanja Cerkve, zavlačevanja. Mnoge žrtve so vložile prijave, pa niso prišle do konca, niso prišle do pravice. Postopki so se zavlačevali ali so se končali, žrtve niso bile obveščene, niso bile seznanjene, kaj se dogaja. Gre za čudno stanje, ki ga je potrebno spremeniti, popraviti.«

Dr. Saje je večkrat v pogovoru poudaril, da predpisi sami ne bodo rešili ničesar. »Pravilniki, statuti ali kakršnikoli zakoni ne bodo nič spremenili, če bomo ohranili toleranco do tega v naših srcih in naših življenjih. Treba je iskati tudi duhovno pot spreobrnjenja.«

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«