Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
SŠK - Slovenska škofovska konferenca (foto: Katoliška cerkev)
SŠK - Slovenska škofovska konferenca

Slovenski škofje za Evropo, ki bo spoštovala krščanske korenine in vrednote

Slovenija | 20.05.2019, 13:00 Marta Jerebič

Slovenski škofje vse državljanke in državljane vabijo, da se prihodnjo nedeljo udeležijo volitev v Evropski parlament in podprejo kandidatke in kandidate ter stranke, ki si prizadevajo za evropsko Slovenijo in Evropo krščanskega izročila.

Pojdimo na volitve in podprimo Evropo, ki bo spoštovala krščanske korenine in vrednote. Tako poziv k udeležbi na evropskih volitvah naslavljajo slovenski škofje.

Poudarjajo, da bo volilni rezultat naslednjih pet let pomembno vplival na življenje vseh prebivalcev Evropske unije.

V času migrantske krize, nepredvidljivih ekonomskih razmer, varnostnih izzivov in verjetnem odhodu Velike Britanije iz Evropske unije moramo s temi volitvami podpreti Evropsko unijo kot jamstvo za varnost in red ter mirno sožitje in sodelovanje v Evropi.

Škofje pričakujejo, da bodo poslanci nove sestave Evropskega parlamenta podprli tiste rešitve, ki bodo učinkovito odgovorile na pojav verske nestrpnosti do kristjanov v Evropi in po svetu, prav tako pa aktivno skrbeli za spoštovanje vseh človekovih pravic in solidarnosti med ljudmi.

Zato vabijo, da se prihodnjo nedeljo udeležimo volitev in tako izpolnimo svojo državljansko dolžnost.

Celotna izjava Komisije pravičnost in mir

V Sloveniji bomo v nedeljo, 26. maja 2019, volili nove poslanke in poslance v Evropski parlament. Volilni rezultat bo naslednjih pet let pomembno vplival na življenje vseh prebivalcev Evropske unije. V času migrantske krize, nepredvidljivih ekonomskih razmer, varnostnih izzivov in verjetnem odhodu Velike Britanije iz Evropske unije moramo s temi volitvami podpreti Evropsko unijo kot jamstvo za varnost in red ter mirno sožitje in sodelovanje v Evropi. Prav tako je to priložnost za utrditev teh vrednot v Sloveniji.

Zato posebej vabimo vse kristjane, da na volitvah glasujejo za tiste, ki se zavzemajo za Evropo, ki bo:

•spoštovala evangelij Jezusa Kristusa kot duhovni temelj odnosa do življenja, spoštovanja človekovih pravic ter pravične družbene ureditve;

•ohranjala krščansko in kulturno tradicijo Evropejcev, pa tudi bogastvo različnih verskih, narodnostnih in kulturnih identitet;

•se zavzemala za človekovo dostojanstvo (še posebej bolnih in socialno ogroženih), zakonsko zvezo moža in žene ter družino, spoštovanje življenja od spočetja do naravne smrti, pravno in socialno državo tervarovanje okolja;

•spodbujala večjo rodnost in medgeneracijsko pravičnost;

•skrbela za begunce in za to, da se bodo vključevali v civilizacijske in kulturne značilnosti dežel, v katere so sprejeti, ter sodelovali pri delu za skupno dobro;

•zagotavljala varnost svojih državljanov.

Ob tem poudarjamo, da institucije Evropske unije niso pristojne, da pospešujejo ideologije, ki nasprotujejo zakonski zvezi kot skupnosti moža in žene,ter ideologije spola, splava in evtanazije.

Pričakujemo, da bodo poslanke in poslanci nove sestave Evropskega parlamenta podprli tudi tiste rešitve, ki bodo učinkovito odgovorile na pojav verske nestrpnosti do kristjanov v Evropi in po svetu, prav tako pa aktivno skrbeli za spoštovanje vseh človekovih pravic in globalne solidarnosti med ljudmi.

Člani komisije vabimo vse državljanke in državljane, da se volitev v Evropski parlament zanesljivo udeležijo in podprejokandidatkein kandidateter stranke, ki si prizadevajo za evropsko Slovenijo in Evropo krščanskega izročila, sprave, človekovega dostojanstva, demokracije, miru in pravičnosti

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Evropska Unija
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...