Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
V Vatikanu se nadaljuje sinoda o družini. Prvi teden zasedanja je zaznamovala odprtost raznovrstnim težavam sodobne družine na različnih koncih sveta, pa tudi odločitev Cerkve, da naj bi sprejemala vse ljudi. Velik poudarek so škofje kot tudi zakonci dali pomenu spremljanja parov ne le v pripravi na zakon, ampak tudi kasneje, v vseh obdobjih življenja. Dotaknili pa so se tudi različnih bolečih področij življenja zakoncev.
Peta številka revije Cerkev danes je posvečena sinodi o družini. V njej je tudi intervju z zakoncema Friso.
Tretji dan sinode o družini so udeleženci razpravljali o pastoralnih izzivih o družini in konkretneje osvetlili krizo vere in družinsko življenje, kritične situacije znotraj družine, zunanje pritiske na družino in nekatere posebne situacije. Izpostavili so tudi povezanost med krizo vere in krizo družine. Prvo namreč pogosto razumemo skupek pravil, v resnici pa je vera svobodno dejanje, s katerim se izročimo v varstvo Bogu.
Udeleženci sinode nadaljujejo tretji dan razprav o družini in težavah, s katerimi se sooča v sodobnem svetu. Včeraj so med drugim poudarili, da širša priprava na zakon ne more biti le sama sebi namen, ampak pot do višjega cilja za pristno rast posameznika in paraj. Vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi je tudi sporočil, da bodo konzistorij, ki bo 20. oktobra posvečen primerom kanonizacij, razširili na vprašanje, kaj lahko Cerkev naredi za mir na Bližnjem vzhodu.
S slovesno sveto mašo, ki jo je dopoldne v baziliki sv. Petra daroval papež Frančišek, se je začela izredna sinoda o družini. Papež je v nagovoru dejal, da to zasedanje škofov ne služi razpravam o lepih zamislih, ampak naj bi prispevalo k sodelovanju z Božjim načrtom ljubezni. Pred molitvijo angelovega češčenja pa je sveti oče poudaril, da družina dobro napreduje le, če se hrani z Božjo besedo.