Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
Dobro delo dobro dene tudi z umetnostjo, bi lahko poimenovali novembrsko akcijo. Ta je nastala v okviru likovne kolonije, ki poteka na Sinjem vrhu nad Ajdovščino vsako poletje. Tam se slab teden, od ponedeljka do petka, na pobudo Škofijske karitas Koper, zbirajo umetniki, ki darujejo svoj talent in čas za ljudi v stiski. To delajo brezplačno in dobrodelno.
O aplikaciji “Talking Tom” smo že večkrat pisali. Zgodba o slovenskem uspehu. Vsaj ena (no, saj je nekaj takih, a kaj ko je zgodb o neuspehu še veliko več). Govoreči maček, ki na pametnih telefonih in tablicah ponavlja za uporabnikom izrečene besede, je že dalj časa svetovni hit. Njegov uspeh je v nekaj letih izstrelil ustanovitelja, zakonca Sama in Izo Login, med slovenske multimilijonarje.
Ob petindvajsetletnici padca Berlinskega zidu je bil posebne pozornosti nemške in mednarodne javnosti deležen Harald Jäger, 71 letni nekdanji podpolkovnik vzhodnonemške obmejne straže, ki je pred četrt stoletja, 9. novembra zvečer ukazal dvigniti zapornice na mejnem prehodu v Bornholmerjevi ulici. O njegovem življenju je izšla knjiga, o dogodku so posneli film.
Ko razmišljamo o 20 letih, ki so zaznamovale program Radia Ognjišče na področju kulture se pred nami izrišejo podobe dogodkov in ljudi, ki so nekoč in še vedno oblikujejo kulturno podobo našega naroda. Že Jezus sam je rekel, da naj človek ne živi samo od kruha (Mt4,4) in tega se že vse od začetka držimo tudi snovalci kulturnega programa.
Zvečer, na dan vseh svetih, sem šla, tako kot vsako leto, na stare Žale, prižgati svečko. Pa ne na kakšen grob. Prižgano svečko sem pustila zadaj za cerkvico ob vhodu na pokopališče. Ni bila osamljena, saj jih je tam gorelo že več tisoč. Mamica poleg mene je na hčerkino vprašanje, »Zakaj pa tu gorijo svečke, saj ni groba?« odgovorila čisto na kratko: »Te svečke gorijo za tiste, za katere se ne ve, kjer so pokopani.«