Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
V zavodski cerkvi sv. Stanislava v Šentvidu so se na tretjo adventno nedeljo prvič pri sveti maši srečali varuhi spomina na žrtve druge svetovne vojne in po njej. Gre za posameznike, ki so preko spletne strani Vseposvojitev.si osebno posvojili eno od žrtev zla med drugo svetovno vojno in po njej, ter jo sedaj nosijo v svojih srcih in zanje molijo.
Očitno smo prebivalci dežele na sončni strani Alp mojstri sprenevedanja in tiščanja glav v pesek. Naj se to tiče gospodarstva, sindikatov, politike … ali naše preteklosti. Vzemimo regionalni muzej v kraju na zahodu naše države. Dolga leta se je veliko ukvarjal z obdobjem NOB in revolucije, organiziral za to tudi poseben oddelek, kar je bilo v nekdanjem režimu seveda zaukazano. In plačano.
Polpretekla zgodovina še vedno preganja sedanjost v večini srednje- in vzhodnoevropskih držav. Le redke izmed njih so se odločile sprejeti učinkovite ukrepe za prelom z nekdanjim totalitarnim sistemom. Večina je še vedno ujetnica preteklih slabih praks.
V času, ko se spominjamo 20-letnice Radia Ognjišče, ko se spominjamo prvih dni, s katerimi smo vstopili v slovensko medijsko krajino, je zanimivo izvedeti, kakšna so ozadja. Kako se je vse skupaj začelo, kaj nas je pripeljalo do tega, da Radio Ognjišče danes že 20 let uspešno deluje v Sloveniji. O ozadjih našega delovanja bosta spregovorila ustanovitelj in direktor Radia Ognjišče msgr. Franc Bole in pa glavni in odgovorni urednik Franci Trstenjak.
Vodilo dr. Janeza Evangelista Kreka je bilo, da je potrebno vedno narediti vse, kar je v tvoji moči, da pomagaš pomoči potrebnim, da spreminjaš stvari na bolje. S tem argumentom je celo utemeljil razliko med socialisti in svojim krščanskosocialnim gibanjem. »Razlika med nami in socialisti je v tem, da socialisti zmeraj govorijo: »najprej oblast, potem bomo pa nekaj naredili«, medtem ko mi pravimo: »ne glede na to ali smo na oblasti ali ne, bomo naredili, kar zmoremo in je naša dolžnost«.