Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
V začetku leta 2015 praznujemo oziroma obeležujemo sedemdeseto obletnico osvoboditve pekla vseh peklov, koncentracijskega taborišča Auschwitz. V letih med drugo svetovno vojno je tam in v drugih koncentracijskih taboriščih zmagalo zlo in v vsem obličju razčlovečilo človeka. Človek je postal objekt tako v osebi žrtve kot storilca.
V Društvu Evropska Slovenija pozivamo vse pristojne, da v zvezi z evidentnimi zavajanji, prekrivanji ter potvorbami dokumentov, ki so bile razkrite preko žvižgača takoj ukrepajo. Banka Slovenije je eden izmed temeljnih stebrov slovenske suverenosti.
Ko je leta 2008 Slovenija dosegla 92% povprečja Evropske unije (merjeno po bruto domačem dohodku na prebivalca) je prof.dr. Pavle Sicherl isti podatek predstavil na drugačen način – s časovno distanco. Ne da zaostajamo za osem odstotnih točk, ampak, da za povprečjem EU zaostajamo dvanajst let. Od takrat je minilo sedem let. Zaostanek pa smo med tem povečali in ne zmanjšali.
Ob slovenskem kulturnem prazniku smo v oddaji Naš gost pripravili intervju z akademikom, skladateljem, dirigentom, profesorjem, publicistom, urednikom in mislecem Lojzetom Lebičem. Avgusta lani je slavil 80 letnico. V rojstnih Prevaljah so mu posvetili celo "Lebičevo" leto, v vseh večjih glasbenih ustanovah so izvajali njegova dela, kar priča o pomenu njegove glasbe v slovenskem in svetovnem merilu.
V Cankarjevem domu so na predvečer slovenskega kulturnega praznika podelili Prešernove nagrade. Vse navzoče je najprej nagovoril predsednik upravnega odbora Prešernovega sklada Janez Bogataj, ki je v začetku citiral francoskega arhitekta in slikarja Michaela Pocheta, ki je pred desetimi leti zapisal, da bi se, če bi moral spremeniti državljanstvo, odločil za slovensko, saj v Sloveniji na rojstni dan največjega pesnika slavimo kulturo in umetnost.