Andrej Šinko
Andrej Šinko je novinar Radia Ognjišče.
V delih Sirije pod nadzorom režima potekajo sporne predsedniške volitve, ki sta jih sirska opozicija in Zahod označila za farso. Čeprav imajo volilno pravico vsi Sirci, starejši od 17 let, naj bi bilo glasovanje omogočeno približno 60 odstotkom od skupno 22 milijonov volivcev. Zmaga je zagotovljena dosedanjemu predsedniku Bašarju al Asadu, saj ima zgolj dva slamnata izzivalca, opozicija pa volitve bojkotira.
Ob polnoči se je iztekel 14-dnevni rok, v katerem so imeli poslanci možnost predlagati kandidate za mandatarja. Edini, ki je v tem času javno predstavil svoj predlog, je bil Ivan Vogrin, ki pa potrebnih podpisov poslancev ni uspel zbrati. S tem se bo DZ seznanil na izredni seji.
V Evropski uniji se je začel boj za najvišje položaje v povezavi. Največ zanimanja žanje stolček predsednika Evropske komisije, sicer pa so pomemben del kadrovske trgovine tudi komisarski položaji. Predsedniki političnih skupin v Evropskem parlamentu so se danes sicer strinjali, naj prvi poskuša zbrati podporo za mesto predsednika komisije, kandidat Evropske ljudske stranke Jean-Claude Juncker, vendar pa imajo tudi ostala zavezništva svoje kandidate.
V Veliki Britaniji in na Nizozemskem kot prvi v Evropski uniji volijo nove člane Evropskega parlamenta. Volitve skupno 751 poslancev s petletnim mandatom se bodo v 28 članicah unije vrstile do nedelje, ko bodo na volišča odšli državljani večine članic povezave, tudi Slovenije. Predčasno glasovanje je pri nas možno še danes do 17. ure. Omenjeno možnost pa je v prvih dveh dneh izkoristilo skoraj 12 tisoč volilnih upravičencev.
Poslanke in poslanci se bodo popoldne na izredni seji seznanili z odločitvijo predsednika republike Boruta Pahorja, da ne bo predlagal kandidata za novega mandatarja. Tako so predčasne volitve možne že julija. Nekateri poslanci naj bi medtem sicer še iskali kandidata za mandatarja, da bi se izognili predčasnim volitvam.