Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Pred nami je prazničen konec tedna. Začeli smo ga z dnevom reformacije in nadaljevali ga bomo z vsemi svetimi ter praznikom vernih rajnih. Vmes pa se je iz zahoda k nam vrnili tudi večer noči čarovnic. O vsem tem je p. Branko Cestnik spregovoril v zadnji oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«.
Utrip dneva začenjamo v Vatikanu. Papež Frančišek je danes, na 30. nedeljo med letom, v baziliki sv. Petra, predsedoval sveti maši ob sklepu drugega zasedanja 16. redne škofovske sinode, ki je potekalo od 2. do 27. oktobra, na temo: »Za sinodalno Cerkev: občestvo, udeležba, poslanstvo«. Ob tej priložnosti so relikvijo sedeža svetega Petra prenesli ob vznožje glavnega oltarja vatikanske bazilike. Romarjem in obiskovalcem bo tam na ogled vse do 8. decembra, poroča spletni portal Vatican News.
Sinoda, ki se je končala je utrdila vizijo vključujoče Cerkve, ki posluša in spremlja vernike, pravi celjski škof Maksimiljan Matjaž. V pogovoru za Radio Ognjišče je škof povzel svoja občutja ob zaključku sinode, ki se je odvila v Vatikanu. »Vesel sem, da sem bil lahko del tega procesa, ki je trajal skoraj štiri leta,« je dejal in dodal, da se je sinoda osredotočila na premislek o prihodnosti Cerkve, ki je vključujoča, v stiku z verniki in pozorna na glas Svetega Duha.
V Črenšovcih je v soboto v sklopu Kleklovega leta potekal znanstveni posvet z naslovom: Jožef Klekl ob 150-letnici rojstva in 120-letnici začetka izhajanja Marijinega lista. Med predavatelji, ki so na različnih področjih osvetlili Kleklovo bogato zapuščino so bili med drugimi tudi profesorji dr. Andrej Hozjan, dr. Bogdan Kolar, dr. Hotimir Tivadar, duhovniki dr. Vinko Škafar, dr. Stanislav Zver, dr. Andrej Lažeta, Tone Ciglar in Alojzij Kozar ml. ter tudi poslanec v Državnem zboru Jožef Horvat in soboški škof dr. Peter Štumpf.
Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod, je na slovesnosti v spomin na teharske žrtve v Spominskem parku na Teharjah dejal nekdanji predsednik državnega zbora France Cukjati. Kot je poudaril, je v Teharjah po vojni prišlo do sistematično organiziranega in izvedenega masovnega zločina, ki še ni doživel javnega priznanja. Spominsko mašo je letos daroval upokojeni ljubljanski nadškof Anton Stres, ki je poudaril, da je bilo v obdobju zadnjih desetletij odkritih in ugotovljenih več sto drugih, večjih ali manjših, množičnih grobišč.