Nataša LičenNataša Ličen
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Kako ohranjati slovensko ljudsko pesem

Slovenija | 15.11.2009, 06:57

Tudi v Slovenijo je pljusnil val globalizacije in pričel spreminjati vrednote našega življenja. To pa je usodno tudi za utrip naše nesnovne dediščine. Nekdanje šege, običaji in z njimi tudi glasbena kultura izgubljajo svoj pomen, spomin jih potiska v zgodovinske, etnološke in muzikološke knjige, zamrznjene posnetke pa na muzejske police.

Kako ohraniti pomnike naše ljudske dediščine, zakaj oživljati stare pesmi in viže, kdo je k temu najbolj zavezan? Peti in igrati točno tako, kot so to počeli naši predniki na ohranjenih pisnih in tonskih virih, ali pridihniti kaj svojega, dodati kaj po okusu današnjih dni?

To so med drugim tudi vprašanja, na katera sta skušala najti odgovore avtorica sobotne oddaje Pevci zapojte, godci zagodte Jasna Vidakovič in njen gost, dr.Bojan Knific, strokovni sodelavec Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, odgovorna oseba za pripravo vsakoletnih tradicionalnih srečanj pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž.

Teden dni je namreč do državnega srečanja, tokrat v Laškem, kjer bo zapelo in zagodlo 14 skupin in posameznikov, izbranih najprej na območnih in potem še na regijskih srečanjih po vsej Sloveniji. Pogovor so prepletli s posnetki izbranih pesmi in viž nekdanjih, starejših pevcev in godcev ter tistih, ki so pred nedavnim ali šele zdaj stopili na pot poustvarjanja naše ljudske glasbene dediščine.

Slovenija, Radijski utrip
Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...