V 52. pogovorih več kot 120 gostov
Slovenija | 30.12.2009, 18:00
Lahko 2009 je poleg gospodarske krize zaznamovalo tudi pestro politično dogajanje. V zadnjem Pogovoru o smo tako pred mikrofon povabili komentatorje Zlato Krašovec, dr. Bernarda Nežmaha in Gorana Novkovića. Spomnili pa smo tudi na teme, ki smo jih letos izpostavili v 52. Pogovorih o z več kot 120. gosti.
Krašovec: Če je Ertel v redu, potem je vse v redu
„Kot opazovalko političnega dogajanja v zadnjem letu me je naravnost osupnilo, kako so se koaliciji kot bumerang vračali vsi najhujši očitki, ki jih je kdaj v zgodovini – z izdatno podporo medijev seveda – izrekla na račun pomladnih strank,“ je za Radio Ognjišče izpostavila koemtatorka Zlata Krašovec. Prepričana je, da je bilo leto 2009 priložnost za premislek, kam pravzaprav gremo. „Za premislek o tem ali nebrzdana rast na vseh področjih res tisto kar nas vodi v boljši jutri, ali pa bi bilo bolje, da namesto prizadevanja za 'več' začnemo iskati v smeri dobrega, bistvenega, človeku zares potrebnega… To je bila priložnost, ki bi jo morali odkriti in izkoristiti,“ je dejala komentatorka.
„Poteze, ki jih je v prvem letu svojega mandata vlekla Pahorjeva vlada gotovo niso bile take, da bi prispevale k rasti njegove priljubljenosti, vendar se bojim, da bomo Slovenci potrebovali še veliko časa preden se bomo naučili ocenjevati dejstva. Trenutno smo še vse preveč odvisni od tega, kako so dejstva interpetirana. Zlasti v medijih. Dokler bomo bolehali za virusom hitre izgube zgodovinskega spomina, dokler ne bomo znali ločevati vzrokov od posledic, bomo lahek plen manipulatorjem,“ je med drugim izpostavila novinarka Zlata Krašovec, ki je o odlikovanju Ertla še dejala: „Pridružujem se mnenju Alenke Puhar, kije izjavila, da je to žalitev za njen moralni čut. A je še več kot to. Ko je predsednik države odkritje Hude jame označil za drugorazredno temo, je zadal še eno klofuto ljudem, ki jih je bivši režim brez možnosti pravične sodbe oropal življenja. Ko je odlikoval Ertla, je vsem tistim, ki totalitarni režim obsojamo poskušal odvzeti otroke. Današnji 18, 20 ali 25 letniki, ne vedo, kaj se je dogajalo pred 20leti, pred slovensko osamosvojitvijo, in če je Ertel v redu, potem je vse v redu…“
Nežmah: Imamo bolj balkanski način vladanja kot Srbija
Delo vlade je sicer po besedah dr. Bernarda Nežmaha zelo dejavno, vendar se ne odziva racionalno na probleme. „En izmed problemov je zagotovo tajkunizacija Slovenije,“ je prepričan dr. Nežmah, ki je glede vladanja Boruta Pahorja dejal, da se srečujemo z balkanskim načinom vodenja države. „Prišlo je do tega, da imamo na tej točki bolj balkanski način vladanja kot sama Srbija, v tem smislu je pa to zelo slabo darilo Pahorjeve vlade slovenski mentaliteti,“ je povedal dr. Nežmah. O napovedanih protestih oziroma o ponovitvi slovenske pomladi s strani Janeza Janše pa je dejal, da je problem Slovenije „atomizacija“. „Vsak zase jamra, javnih protestov pa pravzaprav ni. Pa ni nujno, da gre za politične. Mene preseneča recimo, da v mestu Ljubljana ni nikoli javnega protesta zaradi stanja zraka, ki je katastrofalen,“ je dejal dr. Nežmah.
Novković: Politika še vedno ni zrela in ni servis ljudstva
„Leto 2009 je bilo težko, predvsem iz vidika socialnih in gospodarskih razmer,“ je za Radio Ognjišč dejal odgovorni urednik časnika Žurnal24 in tednika Žurnal Goran Novković. Prepričan je, da je Slovenija v letu 2009 na političnem področju zamudila veliko.
„V letu 2009 pa je značilno še nekaj. Mislim, da smo vendarle s političnega zornega kota zamudili veliko. Vlada se je velikokrat kot mačka okrog vrele kaše dotikalna nekaterih ukrepov v krogu od dviga davka na dodano vrednost, do višjih davkov, pa potem tudi z nekimi drugimi ukrepi poskušala spodbujati gospodarstvo oz. razmišljala o tem spodbujanju pa se potem ni odločila za kakšne takšne ukrepe. Očitno tudi v vladi ni bilo jasne vizije, kaj storiti v tem letu,“ je izpostavil Novković, ki še meni, da so se politiki v iztekajočem letu ukvarjali preveč z ideološkimi temami, glede opozicije pa izpostavil, da ne ve natančno, kaj je počela.
V 52. Pogovorih o smo gostili več kot 120 oseb,
katere teme smo izpostavili pa poglejte v nadaljevanju
Januar
V letošnjem letu so bile v ospredju podnebne spremembe, posebej zaradi nedavne podnebne konference na Danskem. Prav zaradi tega je bil prvi pogovor v letu 2009 namenjen prav tej tematiki, v studiu smo gostili klimatologinjo Lučko Kajfež Bogataj, evropski poslanec Lojze Peterle pa nam je predstavil delo v Evropskem parlamentu in priprave na evropske volitve.
Da je gospodarska kriza močno prizadela Slovenke in Slovence so občutili predvsem delavci, zato smo govorili v januarju še o subvencioniranju delovnega časa in o pomorščakih, ki krizo prav tako občutijo.
Februar
Tudi februar je bil v znamenju krize, humanitarne organizacije so nam predstavile, kakšni bodo njihovi ukrepi, nismo pa se izognili reševanju mejnega spora. Februarja smo gostili tudi podpredsednika SDS Milana Zvera in spregovorili o postnem času.
Marec
Tudi marec je bil pester. V prvi oddaji tega meseca smo gostili kardinala Franca Rodeta in nadškofa Antona Stresa. Obrambna ministrica nam je spregovorila o stanju v slovenski vojski, Katarina Kompar Erzar in Marija Maučec Suša pa o družini.
Prostovoljstvo je pomembna tema, predvsem v času gospodarske krize smo o njej govorili veliko. O tem smo govorili v zadnji marčevski oddaji pogovor o s Heleno Zevnik, Vinko Potočnikom in Juretom Babnikom.
April
Odkritje v Hudi jami je odmevalo v prvi aprilski oddaji, ko smo predvajali predavanje profesorja Justina Stanovnika. Ljudmila Novak pa je aprila spregovorila o delu v Evropskem parlamentu in o stanju v NSi. Izognili se nismo niti teme, kot je gradnja garažne hiše pod ljubljansko tržnico ter z direktorjema televizije in radia Slovenija Jožetom Možino in Vinkom Vasletom spregovorili o stanju v tem javnem zavodu. Zadnji aprilski Pogovor o pa je bil v znamenju prostovoljstva
Maj, junij
Prvi majski pogovor je prinesel intervju s predsednikom SDS Janezom Janšo. Mesec maj in junij pa sta bila tudi v znamenju kampanje za evropske volitve. Tako smo kar pet oddaj posvetili soočenjem kandidatom in predstavitvi Evropskega parlamenta.
Po uspehu SDS-a in NSi-ja na evropskih volitvah smo v studiu gostili prvaka strank, Ljudmilo Novak in Janeza Janšo. V juniju pa smo na intervju povabili tudi prvaka SLS Radovana Žerjava, zadnji Pogovor o v tem mesecu pa je bil namenjen dnevu državnosti. V studiu smo gostili novinarko in zgodovinarko Rosvito Pesek.
Julij
Prvi julijski Pogovor o je bil namenjen družini znotraj Cerkve, drugi pa pastoralnemu letu mladih. Z Ljudmilo Novak in Francetom Cukjatijem smo v sredini julija govorili o resoluciji o evropski zavesti in totalitarizmu. Še enkrat pa smo gostili obrambno ministrico in o stanju v Sloveniji na področju kriminalitete spregovorili z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar.
Avgust
Prvi avgustovski Pogovor o je postregel s humanitarno temo, gostili smo generalnega tajnika Slovenske Karitas Imreta Jerebica in predsednico uprave Aninega Sklada Marijo Šterbenc. 12. avgusta pa smo gostili nadškofa Antona Stresa.
Kaj storiti v primeru brezposelnosti in kako so šole pripravljene na novo šolsko leto pa smo govorili v zadnjih dveh pogovorih o v mesecu avgustu.
September
V prvem sredinem pogovoru tega meseca smo vnovič spomnili na problem zasvojenosti z igralništvom, z evropskim poslancem Lojzetom Peterletom pa smo spregovorili o njegovem delu v Evropskem parlamentu in tudi kako vidi stanje v slovenski politiki. Matevž Tomsič in Tamara Besednjak iz Fakultete za uporabne družbene študije iz Nove Gorice pa sta predstavila raziskavo javnega mnenja Slovenki Utrip.
V tednu pred vseslovenskim Slomškovim slavjem v Mariboru pa smo gostili nadškofa Franca Krambergerja.
V letošnjem letu je papež izdal tudi okrožnico. O njej smo spregovorili v zadnjem septembrskem pogovoru o.
Oktober
Prvi oktobrski Pogovor o je prinesel zelo burno razpravo o arbitražnem sporazumu. Letošnje leto pa je zaznamoval tudi družinski zakonik. V studiu smo z gosti predstavili, zakaj zakonik ni dober.
V Gdansku so jeseni potekali tudi prvi katoliški socialni dnevi za Evropo, z udeleženci teh dni smo osvetlili pomen sociale, z Milanom Zverom v oktobru spregovorili o njegovi novi vlogi, kot evropskega poslanca.
November
O arbitražnem sporazumu smo v prvi novembrski oddaji spregovorili tudi s prvakom opozicije Janezom Janšo.
Drugi novembrski pogovor smo posvetili 50. obletnici smrti škofa Gregorija Rožmana, s predsednico Zdravniške zbornice Slovenije Gordano Kalan Živcev pa spregovorili o stanju v slovenskem zdravstvu.
Zadnji Pogovor o v mesecu novembru je bil obarvan praznično, saj smo ob 15-tem rojstnem dnevu Radia Ognjišče z Rosvito Pesek, Silvestrom Šurlo, Božom Rustjo in Francijem Trstenjakom spregovorili, kakšen naj bo medij v današnjem svetu.
December
Prvi Pogovor o v mesecu decembru smo posvetili slovenski manjšini na tržaškem, vnovič spregovorili o družinskem zakoniku in vlogi humanitarnih organizacij v prazničnih dneh in dan pred svetim večerom v studio povabili novega ljubljanskega nadškofa metropolita Antona Stresa.
Hvala vam, spoštovani in spoštovane za sodelovanje, za vaše odzive, veliko jih je bilo. Trudili se bomo, da bo tudi leto 2010 prineslo nove teme, nove pogovore o temah, ki pestijo vsakega izmed nas, o temah, ki jim mogoče drugi mediji ne posvečajo tako velike pozornosti.
Skupaj s sodelavci se bomo tudi v novem letu trudili iskati teme, ki bodo povezovale in odkrivale. Povezovale slovenski narod doma in po svetu, povezovale različne misli ter odkrivale vse tisto, kar vam drugje ostane skrito.
Nam bo to uspelo?
Mogoče, skoraj gotovo pa, če nam boste pri tem pomagali vi!