
Dr. dr. Klemen Jaklič | (foto: ARO)
Kar mediji sporočajo javnosti, ni nujno vedno resnicoljubno, je opozoril ustavni sodnik dr. Jaklič
Slovenija | 21.05.2025, 07:51 Helena Križnik
Poslanci so z dnevnega reda tokratne redne seje umaknili tretjo obravnavo novega zakona o medijih. V koaliciji želijo pred dokončnim sprejemom dodatno premisliti prejete pripombe. V opoziciji so ob tem znova opozorili, da gre za politično-ideološki projekt, ki bi moral biti zavrnjen. O sami vlogi medijev v demokratični družbi je v včerajšnji oddaji Spoznanje več, predsodek manj na Radiu Ognjišče med drugim razmišljal ustavni sodnik doktor Klemen Jaklič.
Mediji so eden od predpogojev demokratične oblike vladavine in imajo v njej ključno vlogo, je poudaril doktor Klemen Jaklič. Hkrati je opozoril, da so lahko zlorabljeni. To se je dogajalo vse od začetkov masovnih medijev, pa ne le v nacistični Nemčiji, ampak tudi v Sovjetski zvezi in ostalih totalitarnih državah, je spomnil. Pred to nevarno zlorabo pa ni imuna niti demokratična oblika vladavine. »Politika točno ve za vzvode oblasti in se pritihotapi do njih. In potem, kar mediji sporočajo javnosti, volivkam in volivcem, ni nujno vedno resnicoljubno. Četudi si mogoče volivke in volivci, ali pa celo ta ali oni novinar, mislijo, da je. Nekateri mediji so gotovo pod vplivom. Politika se namreč dobro zaveda, kaj je tisto, kar lahko odločillno prispeva k njeni zmagi na volitvah, ali pa jo onemogoči.«
Veliko je manipuliranja, veliko je pošiljanja informacij v javnost z nekim drugim namenom kot zasledovati resnicoljubnost.
Zato tudi marsikdaj želi, da mediji določena neresnicoljubna stališča posredujejo javnosti, je še dodal doktor Jaklič. »Če ji v nekem trenutku koristijo sporočila, da se ni treba udeleževati volitev, saj to nič ne šteje, je sicer razumljivo, da lansira takšna sporočila medijev, ampak po vsebini so takšna sporočila nasprotna delovanju in uresničenju svobodne demokratične družbe. Žal. Tega se je treba zavedati.«
Danes je ob poplavi informacij še kako pomembno presejati vse, kar preberemo, vidimo in slišimo, je bil jasen doktor Jaklič. »Veliko je manipuliranja, veliko je pošiljanja informacij v javnost z nekim drugim namenom kot zasledovati resnicoljubnost. Zato se morajo volivke in volivci vprašati, kaj je tisto, kar je res. In udeležijo naj se volitev. Naj si ne pustijo krasti oblasti iz svojih rok.«
Iz ustavnega prava je jasno, da monopoli na področju vzvodov oblasti, na področju predpogojev svobodne demokratične družbe, niso združljivi z uresničitvijo tega ustavnega ideala.
Zlorabiti je mogoče tudi ostale vzvode oblasti, tako doktor Jaklič, in jih monopolizirati v korist ene od političnih opcij ter ji tako omogočiti lažji prevzem oblasti in njeno podaljševanje. »Iz ustavnega prava je jasno, da monopoli na področju vzvodov oblasti, na področju predpogojev svobodne demokratične družbe, niso združljivi z uresničitvijo tega ustavnega ideala. Če bi se ustavno sodišče tega dovolj dobro zavedalo, bi lahko samo prispevalo k taljenju takšnih monopolov, njihovemu preprečevanju.«
Doktor Jaklič ni izključil, da pri demokratizaciji včasih lahko pomaga celo privilegirani pol, tisti ki zaradi branjenja svojega privilegiranega položaja sicer ni naravni zaveznik taljenja monopolov oziroma cilja svobodne demokratične družbe, a najbolj je k temu poklican prav tradicionalni pol, to je tisti, ki verjame v svobodno demokratično družbo in se bori za ta cilj, je prepričan Jaklič. Zato doktor Jaklič ne razume, da ta nemalokrat ne ukrepa, čeprav ima tu in tam možnost kaj narediti.