Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (foto: Vatican News)
Slovesna umestitev papeža Leona XIV. | (foto: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Novice | 18.05.2025, 09:48 Vatican News Robert Božič

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko Cerkev, papež pa bo med obredom prejel palij in ribičev prstan.

Liturgija se je začela v vatikanski baziliki. Novi rimski papež se je skupaj s patriarhi vzhodnih Cerkva spustil h grobu svetega Petra in se tam ustavil v molitvi.

Ta trenutek poudarja tesno vez rimskega škofa z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, prav na mestu, kjer je prvi Kristusov namestnik s svojo krvjo izpovedal svojo vero skupaj z mnogimi drugimi kristjani, ki so z njim pričevali.

Izročitev petrinskih škofovskih insignij

Po zapetem evangeliju pristopijo k papežu  Leonu XIV. trije kardinali iz treh redov kardinalov  (diakonov, prezbiterjev in škofov) z različnih celin.

Prvi mu položi palij, drugi s posebno molitvijo prosi Gospodovo navzočnost in pomoč za papeža, tretji prav tako izreče molitev, pri čemer najprej prosi Kristusa, »pastirja in škofa naših duš«, ki je zgradil Cerkev na Petru-skali in ki ga je sam Peter prepoznal kot »Sina živega Boga«, da bi bil On tisti, ki bi novemu papežu dal Ribičev pečatni prstan in mu zatem ta prstan tudi izroči.

Ta trenutek se zaključi z molitvijo k Svetemu Duhu, naj obogati novega papeža z močjo in nežnostjo pri ohranjanju Kristusovih učencev v edinosti občestva. Papež zatem z evangelijem blagoslovi bogoslužno občestvo, medtem ko v latinščini vzkliknejo: »Ad multos annos!«

Palij je liturgično oblačilo iz jagnječje volne. Spominja na Dobrega pastirja, ki si na ramena položi izgubljeno ovco, in na Petrov trojni odgovor na prošnjo vstalega Jezusa, naj nahrani njegove ovce.  Gre za ozek trak, ki je položen čez ramena, čez papeževo liturgično oblačilo.

Palij
Palij © Vatican News

Spredaj in zadaj ima dva črna zavihka, okrašena je s šestimi črnimi svilenimi križi – po enim na vsakem koncu, ki poteka po prsih in hrbtu, ter štirimi na obroču, ki leži na ramenih – in je spredaj in zadaj okrašena s tremi žeblji ( acicula ), ki pomenjo tri žeblje Kristusovega križa.

Ribičev prstan
Ribičev prstan © Vatican News

Papežev prstan ima posebno vrednost pečatnega prstana. Imenuje se »ribiški« prstan, ker je Peter apostol, ki je, potem ko je veroval Jezusovim besedam, vrgel mreže in bil priča čudežnega ulova, potem pa pustil vse in šel za Njim.

Novice
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...

O avtorju