Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Papež Leon XIV. in kijevski višji nadškof Svjatoslav Ševčuk (foto: Posnetek zaslona)
Papež Leon XIV. in kijevski višji nadškof Svjatoslav Ševčuk | (foto: Posnetek zaslona)

Papež sprejel Ševčuka, po telefonu se je pogovarjal z Melonijevo

Svet | 16.05.2025, 09:15 Marta Jerebič

Papež Leon XIV. je včeraj sprejel vodjo Ukrajinske grkokatoliške cerkve, kijevskega višjega nadškofa Svjatoslava Ševčuka.

Ševčuk se je svetemu očetu zahvalil za besede, ki jih je izrekel pri nedeljski molitvi, ko je spomnil na trpljenje ukrajinskega ljudstva, pozval k „pristnemu, pravičnemu in trajnemu miru“ ter prosil za izpustitev vseh zapornikov in vrnitev izgnanih otrok v njihove družine. Te besede so pravi duhovni balzam za ranjeno dušo ukrajinskega naroda, je v sporočilu za javnost zapisala Ukrajinska grkokatoliška Cerkev.

Ob koncu avdience je nadškof Ševčuk svetemu očetu podaril sliko umetnika Bohdana Pylypiva, čigar sin je padel v vojni, prikazuje pa bolečino ukrajinskega ljudstva. Izročil mu je tudi seznam Ukrajincev, ki so ujetniki v Rusiji ali pogrešani.  

Telefonski pogovor z italijansko premierko

Papež Leon XIV. se je včeraj po telefonu pogovarjal tudi z italijansko predsednico vlade Giorgio Meloni. Ta je papežu Robertu Francisu Prevostu znova čestitala za izvolitev na Petrov sedež ter mu zagotovila, da Italija ceni in podpira prizadevanja Svetega sedeža za mir in prekinitev sporov v vseh kriznih scenarijih, kjer je orožje nadomestilo soočenje in dialog. Ponovila pa je tudi pripravljenost Italije, da si skupaj s Svetim sedežem še naprej prizadeva za etičen in človeku koristen razvoj umetne inteligence“. Spomnimo, da je naša zahodna soseda lani predsedovala skupini G7, na vrhu v Apuliji, ki se ga je udeležil tudi pokojni papež Frančišek, pa je v ospredje postavila prav etiko umetne inteligence.

Papež Leon XIV. je o umetni inteligenci izrazil več stališč, pri čemer jo vidi kot enega največjih izzivov človeštva, primerljivega z industrijsko revolucijo. V svojem prvem nagovoru kardinalskemu zboru 10. maja je poudaril, da razvoj umetne inteligence postavlja nova vprašanja v zvezi z zaščito človekovega dostojanstva, pravičnosti in dela. Pri tem je navajal Leona XIII., ki je v okrožnici Rerum Novarum obravnaval socialne izzive industrijske revolucije. Leon XIV. meni, da mora Cerkev danes ponuditi svoj družbeni nauk kot odgovor na etične in družbene izzive, ki jih prinaša umetna inteligenca.

Svet, Papež in Sveti sedež
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...