
5. dan Radijskega misijona | (foto: Andrej Jerman)
Radijski misijon 2025 – 5. dan: Njegovemu kraljestvu ne bo konca …
Radijski misijon 2025 | 10.04.2025, 22:13 Robert Božič Matjaž Merljak
Peti dan letošnjega radijskega misijona prinaša razmišljanja o »koncu časov« ustavljamo se namreč ob naslednjih dveh stavkih nicejske veroizpovedi: »In je šel v nebesa, sedi na desnici Očetovi. In bo spet prišel v slavi sodit žive in mrtve, in njegovemu kraljestvu ne bo konca«.
V osrednjem misijonskem nagovoru je danes z nami koprski škof in apostolski administrator soboške škofije Peter Štumpf. Spregovoril je o delu veroizpovedi, v katerem je v ospredju Kristusov ponovni prihod. Osvetlil je tudi pomen Jezusovega večnega kraljestva, ki mu ne bo konca.
Pred nekaj minutami nam je s stolni župnik Goran Kuhar predstavil stolnico, ki je stara 113 let, načrte zanjo pa je izdelal arhitekt domačin in s tem povezal staro in novo...
10.30 – Misijonski nagovor vikar murskosoboške škofije Lojze Kozár.
Čeprav se ljudje soočamo s težavami v osebnem, družinskem, ali poklicnem življenju bodisi zaradi vojn, bolezni ali krivic, nam Jezus ponuja upanje, saj nas vabi, naj se ozremo na njegova znamenja ljubezni, je med drugim v nagovoru opozoril vikar murskosoboške škofije Lojze Kozár.
»Jezus vedno znova pravi, poglej moje roke. Ozri se na moje prebodeno telo. Ozri se na znamenja moje ljubezni. To je temelj našega upanja. To upanje potrjujejo in krepijo mnogi, ki so ostali pred zidom in vendar šli naprej. Naprav posebej način, to upanje potrjuje in krepi božji služabnik Alojzij Kozar, ki ga lahko imenujemo pričevalec upanja, ki je neuničljivo,« je dejal Lojze Kozár.
Vabljeni, da mu prisluhnete v celoti.
8.30 - Aljaž Baša o tem kako postati malo bolj Božji in malo bolj boljši
Že v Misijonskem jutru smo se ustavili v razmišljanju o vnebohodu, sodbi živih in mrtvih, o tem, kaj pomeni sedeti na desnici. Kakšen naj bo naš odnos do sodbe in kdaj bo prišla? Z nami je bil župnik župnije Grad Aljaž Baša.
»Večkrat mi moj bratranec reče, pa zakaj ti toliko govoriš o nebesih. Pravi, pa gremo na eno romanje, pa drugo romanje, pa imamo srečanje kakšnih sorodnikov, pa ti vedno govoriš o nebesih. Seveda, če pa tja moramo priti in se truditi, da tja pridemo, mu odgovorim,« z nasmeškom pojasnjuje Baša.
Spregovoril je tudi o Božji Ljubezni: »Ne vem, kateri svetnik pravi, sodila nas bo Božja ljubezen. Čeprav tukaj moramo biti previdni, to namreč ni ljubezen, ki bi vse popustila. Najlažje nekako razumemo, to je ljubezen, ki vzgaja. Aha, torej, meni Božja ljubezen pomaga spoznati nekaj, kar sem naredil na robe, ampak ta Božja ljubezen me hkrati tako nežno, pa kdaj tudi odločno vzgaja samo zato, da bi jaz postal malo bolj Božji in malo bolj boljši. Da pa zdaj mi pogojujemo, ne vem, če boste zmolili v roku desetih dni toliko in toliko Očenašev in toliko in toliko Zdravih Marij, bo sodba milejša??? Kdo sem jaz, da sodim bližnjega? Ne morem. Sodba je pripisana Bogu.«
Prisluhnite celotnemu nagovoru.
Dobri zgodbi
V soboški škofiji deluje tudi Lazarjev dom z ljudsko kuhinjo, ki dnevno nahrani približno 80 ljudi. V prostorih doma nas je sprejel generalni tajnik Škofijske karitas Murska Sobota Jožef Kociper.
Druga dobra zgodba današnjega petega misijonskega dneva prav tako prihaja iz soboške škofije, iz tamkajšnjega Materinskega doma. Marsikatera mamica z otrokom, ki se je po nastanitvi postavila na svoje noge, poiskala lastno stanovanje in prišla do prihodka, izkušnjo bivanja v domu opisuje kot rešilno bilko, za katero se je oprijela, ko se je zdelo, da bo utonila v kruti realnosti, ki jo je doletela. Maja Morela se je pogovarjala z vodjo doma Vlasto Glaváč.
In kako bo potekalo nadaljevanje petega misijonskega dne?
Danes smo v Prekmurju
Tudi z letošnjim misijonom gradimo mostove. No, v grbu škofije Murska Sobota, kjer smo danes, pa je upodobljen zlati most, ki se pne čez Muro. Slednja teče od zgoraj, se pravi od izvira in se vse bolj širi, namaka oba bregova in prinaša življenje. Izvir spominja tudi na izvire termalne, mineralne vode, ki so značilni za ta del slovenske zemlje. Most povezuje Prlekijo in Prekmurje. Ta most je obenem oltar, saj je na njem postavljeno znamenje križa, na desni in levi strani pa so že pripravljeni darovi za evharistijo: klasje za kruh in grozd za vino. Iti čez zlati most pomeni krepiti in živeti vero, upanje in ljubezen. Pomeni prizadevati si za mir in sožitje z vsemi ljudmi blizu in s sosednjimi narodi. Pomeni krepiti vrednote, ki pomagajo preživeti posamezniku in narodu. Pomeni prizadevati si za svetost, stopati preko tega sveta v večni dom. Tako je zapisal generalni vikar soboške škofije Lojze Kozar.
Ste se že naročili na podkast letošnjega radijskega misijona?
V video obliki vam bodo letos na voljo vsi glavni misijonski nagovori, ki jih pripravljajo naši škofje in sicer na našem YouTube kanalu in na tem našem osrednjem spletišču.
Naše misijonske vsebine so vam v avdio obliki na voljo v našem audio arhivu in v vseh najpomembnejših podkast imenikih, zato vas vabimo, da jih v svojem priljubljenem podkast odjemalcu poiščete in se nanje naročite: