![Dr. Ernest Petrič Dr. Ernest Petrič (foto: posnetek zaslona)](/images/cache/720x420/crop_0_11_1200_711/images%7Ccms-image-000211861.jpg)
Dr. Ernest Petrič | (foto: posnetek zaslona)
ZDA s Trumpom dobivajo nov pospešek; končna podoba še nejasna
Spoznanje več | 13.02.2025, 07:51 Tone Gorjup
V zadnji oddaji Spoznanje več, predsodek manj je prof. dr. Ernest Petrič komentiral nekatere napovedi in odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa: od carin na uvoz, s katerimi želi v prvi vrsti zaščititi meje, a tudi uravnotežiti trgovinsko izmenjavo, prek izjav o Grenlandiji, Panamskem prekopu in Gazi, do odnosa z Ukrajino, kjer želi pomoč povezati s pogodbo o uporabi redkih kovin in razlogih za ukinitev Agencije ZDA za mednarodni razvoj.
Če pogledamo zadnje dogajanje v povezavi s Kanado. Trudeaujeva vlada je v luči carinskega spora z ZDA imenovala posebnega odposlanca za zajezitev trgovine s fentanilom. Ta si bo v sodelovanju z ameriškimi oblastmi prizadeval za okrepljeno odkrivanje in preprečevanje trgovine s to sintetično drogo. Ameriški predsednik Trump je v začetku februarja uvedel višje carine na uvoz iz Kanade z utemeljitvijo, da sosednja država omogoča dotok mamil v ZDA. Uvedbo carin je nato odložil v zameno za zagotovilo, da bo Kanada izboljšala zaščito na meji in okrepila boj proti kriminalu, povezanemu z mamili. Ravnanje ameriškega predsednika Trumpa je pogosto nepredvidljivo, a v tem primeru vidimo, da je pripravljen na na dialog, tudi na popuščanje, iskanje kompromisov.
Zakaj uvedba carin na uvoz iz Kanade, Mehike in Kitajske? Trump je odločitev utemeljil s tem, da naj bi te tri države omogočale dotok mamil in nezakonitih priseljencev v ZDA. Kanada je dosegla odlog carin z zaščito meje in okrepljenim bojem proti kriminalu. Odlog carin v zameno za obljubo o boljši zaščiti meje je dosegla tudi Mehika, ki je na sever poslala vojsko. Tudi EU bo morala v dialog z ZDA; še posebej glede prispevkov za NATO! In Ukrajina? Trump zagotavlja nadaljnjo podporo, a želi nekaj v zameno. Redke kovine, ki jih ima ta država.
Trump nikogar ne pusti pri miru. Želi imeti dinamičen odnos z vsakim. To pravi tudi dr. Ernest Petrič, ki spremlja njegovo delo že dolgo časa in pozna njegova prizadevanja za dvig ameriškega gospodarstva, za večjo varnost in blaginjo Američanov ... priznava pa, da je njegovo ravnanje včasih težko razumljivo, nenavadno. »Vem pa, da Trump, imel sem ga priliko opazovati kot prejšnjega predsednika, pa tudi zdajle, da je tisto, kar rečejo Američani, 'duar'. Nekdo, ki se odloči in nekaj naredi. Vem tudi, da on v glavnem razmišlja kot 'biznismen'. Daš? Dam. In ta Amerika, tu je zdaj tista njegova parola, 'Najprej Amerika, Amerika first!' Ta Amerika je šla v prvo svetovno vojno, pa je ni bilo treba, je dejal Petrič. Tudi v drugi svetovni vojni je pomagala Evropi oziroma napadenim državam. Zdaj prek zveze NATO skrbi za skupno varnost. Prek mednarodnih organizacij je podpirala več kot pol sveta, čeprav nekateri v ZDA živijo precej slabše, kot živimo na primer pri nas. Tako Petrič.
Strinja se, da Trump s svojim ravnanjem pogosto udari. A za njegovim ravnanjem lahko vidimo željo po razpravi o tem, kako doseči svetovno ravnotežje; kako ohraniti primerno mesto in položaj zahodnega sveta, čigar glavni branik so še vedno Združene države Amerike. Kot pravi Petrič, so ZDA tiste, ki varujejo osnovne vrednote tega dela sveta, način življenja, človekove pravice, dostojanstvo človeka, osebno svobodo, enakopravnost in podobno. Opozarja tudi, da novo geopolitično razdelitev sveta, kjer pridobivata Kitajska in Indija vsaka s svojo kulturo, ki je povsem drugačna od naše.