O miru po Trumpovo in še čem…
Svet | 23.01.2025, 12:31 Helena Križnik
Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, je za naš radio spomnil politolog in strokovnjak za ameriške študije dr. Bogomil Ferfila. A veliko jih lahko tudi pade, je dodal. Carine, ki bi jih Trump uvedel proti Evropski uniji in Kitajski, so lahko dvorezen meč, je opozoril dr. Ferfila. Z njim se je strinjal upokojeni diplomat in nekdanji slovenski veleposlanik v Washingtonu dr. Božo Cerar, ki je v oddaji Pogovor o dejal še, da bo novi voditelj svetovne velesile moral upoštevati, da so se geopolitična razmerja sil spremenila, odkar je pred štirimi leti zapustil Belo hišo.
Trump je bil večji del življenja poslovnež
Ko analiziramo Trumpove obljube v kampanji in napovedi, ki jih je izrekel po zmagi na novembrskih volitvah, ter tudi ukrepe, ki jih je sprejel na dan inavguracije, se moramo zavedati, da je bil večji del življenja poslovnež, je poudaril dr. Ferfila. »Njegova strategija je bila začeti zelo visoko in agresivno, da malo prestrašiš nasprotnika, potem ga malo omehčaš in ko ga dovolj omehčaš, skleneš kupčijo.« Vse to smo lahko spremljali že v Trumpovem prvem mandatu, je dodal dr. Ferfila, v tej luči je treba razumeti tudi nekatere izjave, ki so v zadnjih tednih dvigovale prah.
»Njegova doktrina je ta Pax Trumpiana oziroma mir po Trumpovsko. On zagovarja mir skozi moč, kar bi pomenilo, če bo Amerika najmočnejša vojaška, tehnološka in gospodarska sila, se nam za mir v svetu ni treba bati, najbrž se zanaša na to, da bodo vsi ostali tako prestrašeni, da si ne bodo ničesar upali,« je ocenil dr. Cerar.
Ščitil bo interese ZDA, a popolnega zaprtja ne bo
A danes je marsikaj drugače, sta opozorila oba. Glavni igralec postaja Kitajska. Dr. Ferfilo je presenetilo, da Trump za zdaj ni potegnil nekih ostrih potez proti Pekingu, čeprav je v svojih zadnjih nastopih nemalokrat omenjal precej resne načrte. »Rekel bi, da je mogoče, da bo Trump sklenil nekakšen dogovor s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom, kar bi bil lahko velik dosežek.« Tako dr. Ferfila, ki je pojasnil še, da želi Kitajska svetovna velesila na najvišji ravni postati v 20 letih. »Tam šele leto 2045 vidijo kot leto, v katerem bodo dokončani vsi procesi gospodarske in vojaške rasti, tako lahko pričakujemo, da Trump ne bo imel opravka z zelo ofenzivno Kitajsko.«
Dr. Cerar je ob tem pripomnil, da imajo različne ambicije, celo ozemeljske, tudi nekatere manjše države, zato bo moral biti Trump pri ščitenju interesov ZDA previden. »Seveda bo vlekel protekcionistične poteze, unilateralne poteze, tudi malo izolacionistične. Ampak povsem se ne bo mogel zapreti vase.« Dr. Cerar je prepričan, da je to dobro, saj lahko v nasprotnem primeru ustvari vakuum, ki ga bo skušal nekdo izkoristiti.
Kaj čaka Evropsko unijo?
Tudi žuganje Evropski uniji s carinami ni nedolžno vprašanje. »Gospodarski odnosi med ZDA in Evropsko unijo so izredno pomembni, to sta praktično prvi partnerici, kar se tiče trgovine, kar se tiče naložb in tako naprej. In seveda vsaka carina pomeni eno hudo motnjo,« je povedal dr. Cerar.
»Če bo on uvedel carine proti Evropski uniji, bo Evropska unija uvedla carine proti ZDA. Tu ni zmagovalca,« je ugotavljal dr. Ferfila. Zato dr. Cerar upa, da bosta strani našli skupni jezik. »Da se torej to vprašanje, kolikor je mogoče, reši na eleganten način, ne na način trgovinskih vojn, ampak na način, kje bo vsak malce popustil v dobrobit obeh.«
Za Evropsko unijo je sicer v tem trenutku po besedah dr. Cerarja na prvem mestu varnostno vprašanje. Bruselj bo tako predvsem spremljal, kako namerava Trump pristopiti k reševanju vojne v Ukrajini. Dr. Cerar upa, da država za mir ne bo plačala previsoke cene. »Resda se bo verjetno morala posloviti od dela svojega ozemlja, ampak po drugi strani pa upam, da bo Trump spoznal, da je Ukrajina, verjetno sicer v manjšem obsegu, kot samostojna, suverena država, še vedno v interesu ne samo Evrope, ampak tudi Amerike.« Dr. Ferfila se medtem boji, da se bosta ponovili izkušnji Gruzije in Moldavije ter ta bo vojna med Ukrajino in Rusijo le še en zamrznjen konflikt.
Mednarodna ureditev zaščite beguncev se je sfižila
Doma bo ena Trumpovih prednostnih nalog urediti problematiko nezakonitih migracij. Da je vprašanje pereče tako za republikanske kot demokratske volivce, se dr. Cerarju zdi zanimivo, a tudi razumljivo. Država mora imeti nadzor nad svojimi mejami, je dodal in okrcal mednarodno ureditev zaščite beguncev. »To se je sfižilo tako v ZDA kot v Evropski uniji. Sistem podeljevanja azila se je zelo zlorabil. Na dolgi rok to praktično ni vzdržno.« Trump je za zajezitev priseljevanja na meji z Mehiko že prvi dan predsednikovanja razglasil izredne razmere, tja je poslal tudi vojake. Za prihodnje ima v mislih še masovne deportacije, a jih bo težko izvedel, je menil dr. Cerar. Ljudi ne bo mogel kar loviti po ulicah, prav tako so številni nezakoniti migranti poceni delovna sila, ki je zelo dobrodošla, njene izgube si gospodarstvo ZDA ne more privoščiti. »Ta juha se ne bo pojedla tako vroča, kot se je skuhala.« Bo pa Trumpov nekonvencionalen pristop lahko vplival na razmišljanje mnogih na stari celini, kjer se soočajo s podobno težavo, je dodal dr. Cerar.
V ZDA po vsakokratnih predsedniških volitvah v obdobje zdravljenja
Tako kot velik del sveta je tudi družba v ZDA močno polarizirana, kar ni dobra popotnica. »Američani imajo po koncu vsakokratnih predsedniških volitev obdobje zdravljenja. Obe strani skušata umiriti strasti,« je pojasnil dr. Ferfila. Upa, da v prihodnjih štirih letih ne bomo videli toliko nasilnih izgredov levičarskih huliganskih skupin, kot smo jim bili priča v Trumpovem prvem mandatu. »Ves čas so razbijale po mestih,« je spomnil. »Videli bomo, kako se bodo obnašale zdaj.«
Za sam proces zdravljenja bi bilo po prepričanju dr. Ferfile sicer zelo spodbudno, če bi Trump svojemu predhodniku Joeju Bidnu na slovesnosti ob svoji prisegi podal roko, česar nismo videli. »Tisti, ki smo spremljali neposredni prenos smo opazili, da je Barron, Trumpov in Melaniin sin, dal roko tako Bidnu kot njegovi soprogi,« je ob tem opozoril dr. Cerar. »To kaže, da ima fant nekaj manir in mogoče tudi nekaj političnega instinkta. Njegovih političnih ambicij, seveda čez nekaj let, tako ne bi čisto odpisal,« je še dodal.