Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Kaotične razmere med predajo 3 talk v Gazi (foto: X.com/@EylonALevy)
Kaotične razmere med predajo 3 talk v Gazi | (foto: X.com/@EylonALevy)

V Gazi velja premirje, papež se je zahvalil posrednikom

Novice | 19.01.2025, 20:24 Helena Križnik Robert Božič

Na Bližnjem vzhodu je z nekajurno zamudo le prišlo do prekinitve ognja med Izraelom in Hamasom. Skrajno gibanje je ob tem v izjemno napetih okoliščinah izpustilo prve talke, tri dekleta, ki so bila v ujetništvu v Gazi od terorističnega napada na judovsko državo pred več kot 15 meseci. Gre za del prve faze dogovora med sprtima stranema. Z optimizmom je med drugim navdal papeža Frančiška. Zahvalil se je vsem, ki so pomagali v pogajanjih.

Papež pozval k spoštovanju dogovora

»Posredovanje za vzpostavitev miru je dobro delo. Hvala posrednikom! Zahvaljujem se tudi vsem, ki so sodelovali pri tem pomembnem rezultatu. Upam, da bodo vpleteni sklenjen dogovor takoj spoštovali in da se bodo vsi ujetniki lahko vrnili domov. Veliko molim zanje in za njihove družine,« je sporočil sveti oče po opoldanski molitvi na drugo nedeljo med letom.

Razkazovanje moči skrajnežev ob predaji talk

Medtem ko je popoldan v Gazi potekala izpustitev prvih treh izraelskih talk, se je več avtobusov Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) pripeljalo pred izraelski zapor Ofer na okupiranem Zahodnem bregu, kjer naj bi prevzeli palestinske zapornike.

Skrajno gibanje Hamas je danes še pred začetkom izmenjave zapornikov in talcev sporočilo, da dogovor predvideva izpustitev 30 palestinskih zapornikov v zameno za vsakega izraelskega talca. Po navedbah več tujih medijev naj bi bilo med izpuščenimi Palestinci 69 žensk in 21 mladoletnikov.

Je pa predaja treh deklet, ki so bile dolge mesece talke skrajnežev, potekala v zelo napetih razmerah. Nekateri ob tem opozarjajo na neustrezno reagiranje osebja Rdečega križa.

Urediti bo treba težke humanitarne razmere

Po prenehanju rožljanja orožja v Gazi se je na tisoče razseljenih prebivalcev palestinske enklave začelo vračati na svoje domove. Čez mejo že prihajajo tudi prvi tovornjaki s človekoljubno pomočjo. Da bo treba takoj obrniti novo stran in urediti izredno težke humanitarne razmere, je že v nedavnem telefonskem intervjuju za vatikanske medije opozoril latinski patriarh v Jeruzalemu, kardinal Pierbattista Pizzaballa. »Ne le za hrano, poskrbeti bo treba tudi za šolstvo in dostop do zdravstvenih storitev, kar seveda velja tudi za našo majhno krščansko skupnost na območju. Prepričan sem, da nam bo s pomočjo številnih mednarodnih organizacij uspelo vzpostaviti potrebno koordinacijo, da bomo lahko začeli reševati humanitarni problem, ki bo terjal veliko časa.« Tudi papež Frančišek upa, da bo človekoljubna pomoč čim hitreje in v čim večji meri dosegla vse, ki jo potrebujejo.

Molimo za dialog, spravo in mir

»Tako Izraelci kot Palestinci potrebujejo jasna znamenja upanja. Upam, da bodo politične oblasti obeh držav s pomočjo mednarodne skupnosti našle pravo rešitev za obe državi. Vsak lahko reče: da dialogu, da spravi, da miru. Molimo za dialog, spravo in mir,«je še dodal sveti oče.

Novice, Svet
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...