Dr. Marko Noč: Zdravniki želimo delati v urejenih razmerah
Slovenija | 08.01.2025, 09:35 Helena Križnik
V letu 2025 bo za eno večjih sprememb v slovenskem zdravstvu poskrbela novela o zdravstveni dejavnosti. Razmejiti javno in zasebno naj bi bil njen glavni namen. Medtem se nadaljujejo pogajanja sindikata Fides in vlade za prekinitev zdravniške stavke. Po nekaterih napovedih naj bi bila blizu tudi temeljita reforma sistema. A stroka je v dvomih.
Negotovost jemlje prepotreben fokus za delo z bolniki
Novela o zdravstveni dejavnosti za zdaj še ni v državnem zboru, o njej naj bi prej razpravljal Ekonomsko-socialni svet. »Ne vemo še, kakšna bo ta novela, vseskozi se vrstijo različne informacije... Vsa ta negotovost gotovo jemlje prepotreben fokus, ki ga mora imeti človek za delo z bolniki. Srčno upam, da bodo šle spremembe v pravo smer, v smer tega, da se dejansko odgovori na tisto vprašanje, ki je edino pomembno: Kako bolnikom zagotoviti, da pridejo pravočasno do kvalitetne zdravstvene storitve, ki jim jo pokrije zavarovalnica, tako da ni samoplačništva,« je v pogovoru za naš radio poudaril kardiolog in specialist interne medicine, profesor dr. Marko Noč.
Osnovni problem vidi v zavajanju z definicijo javnega zdravstva. »Javno zdravstvo je zdravstvo za javni denar, kjer bolniku ni treba plačati, izvajalec pa je lahko tako državni zavod kot zasebnik. In bolnika ne zanima, ali bo šel k zasebniku ali v državno ustanovo, zanimata ga kvaliteta in pravočasna zdravstvena storitev. Samo to.«
Zakaj moramo iskati toplo vodo?
Kar si želijo zdravniki, je delo v urejenih razmerah, je dodal dr. Noč. »Kar se reforme tiče, meni pri vsej tej stvari ni jasno, zakaj moramo vedno iskati toplo vodo, zakaj se ne ozremo v Zahodno Evropo, v razvite sisteme javnega zdravja in jih prekopiramo. Ni treba prav zelo daleč, lahko gremo samo v sosedno Avstrijo, čez Karavanke.«
Kaj torej lahko ozdravi slovensko zdravstvo? »To, da v Slovenijo prenesemo stvari, ki v Zahodni Evropi že dolga leta zelo dobro delujejo, in ne izumljamo nekih novih prijemov, ki so nepreizkušeni, katerih posledice so neprevedljive.«
V Sloveniji imamo potencial za dobro zdravstvo, je še ugotavljal dr. Noč. Upa, da bodo to prepoznali tudi odločevalci in v prihodnje sprejemali ukrepe, ki bodo šli v pravo smer, to je v dobro bolnika.