Vatikan in Cerkev po svetu v letu 2024
Svet | 31.12.2024, 10:00 Marta Jerebič
Zadnji dan v koledarskem letu je čas, ko se tudi Cerkev s pesmijo Te Deum zahvali za vse dobro v minulem letu in prosi blagoslova za naprej. V letu 2024 je bilo kar nekaj izstopajočih cerkvenih dogodkov po svetu. O tem smo se pogovarjali s škofovim vikarjem za Slovence v Gorici, Karlom Bolčino.
Mednarodna potovanja
Papež Frančišek je v letu 2024 opravil tri mednarodna potovanja, vsa v drugi polovici leta. Tri sicer zveni malo, a če jih natančneje pogledamo, že pri prvem vidimo, da je bilo to najdaljše Frančiškovo potovanje v njegovem pontifikatu. Med 2. in 13. septembrom je obiskal Indonezijo, Papuo Novo Gvinejo, Vzhodni Timor in Singapur. Konec septembra je pozornost namenil Evropi, ko je obiskal Luksemburg in Belgijo, nato pa sredi decembra še Korziko.
Obisk Trsta
Papež je opravil tudi nekaj potovanj po Italiji, med drugim je obiskal Trst. Škofov vikar za Slovence v Gorici Karlo Bolčina pravi, da si bo ta obisk zapomnil po tem, da ga tam ni bilo, saj so vsi duhovniki šli v Trst, sam pa se je »žrtvoval«, da je imel doma maše za vernike. Po njegovih besedah pa je bil s tem obiskom narejen velik korak naprej v smislu sodelovanjem. Doslej so namreč pri skupnih mašah slovenski pevski zbori peli posebej, italijanski posebej. Takrat pa so združili in vsi peli vse. Tudi Italijani so peli v slovenščini, kar je za Trst zelo velik korak. »Do mene so sicer prišle nekatere kritike, češ da je bila slovenska beseda zapostavljena, da so bili Slovenci premalo udeleženi. Meni osebno se to ne zdi. Če pomislim na preteklost, ko je bilo v slovenščini morda izraženo »amen« ali pa »aleluja«, če se malo pohecam, ali pa še to ne, se mi to sodelovanje zdi res velik korak. Zdi se mi, da je papeževa prisotnost v tržaški skupnosti in sploh v našem zamejstvu pustila zelo, zelo velik pečat enega novega sožitja, novega sodelovanja.«
Okrožnica, sinoda, novi kardinali ...
Med drugimi dogodki v Vatikanu v letu 2024 lahko omenimo, da je papež napisal novo okrožnico, in sicer o pobožnosti do Presvetega Srca Jezusovega. Oktobra je potekala sinoda, dobili smo nove kardinale, med drugim tudi kardinala slovenskega rodu Vinka Bokaliča. Papeška komisija za zaščito mladoletnih je objavila prvo letno poročilo, papež je spremenil protokol papeževega pogreba, na prvi sveti večer je odprl redni jubilej 2025.
Imenovanje škofa Štumpfa za koprskega škofa
Papež je v letu 2024 sprejel slovensko predsednico Natašo Pirc Musar in za koprskega škofa imenoval škofa Petra Štumpfa: »Vesel sem, da je papež imenoval škofa Štumpfa, ki je slovenskega rodu, ampak tudi zelo dobro govori italijansko. Namreč, pod koprsko škofijo spada tudi Nova Gorica, ki bo v letu 2025 skupaj s sosednjo Gorico prestolnica evropske kulture. Tukaj si tudi Cerkev prizadeva, da bi dala svoj delež. In če na eni strani Gorice škof je, bi bilo res zelo nerodno, če ga na drugi strani ne bi bilo. Sem vesel, da sta od vsega začetka že navezala stike in bosta lahko dala svoj doprinos evropski prestolnici kulture tudi s cerkvenega in verskega vidika,« je dejal Karlo Bolčina.
Notre Dame, Medžugorje
Bolčina je komentiral tudi dogodke v Cerkvi po svetu, med njimi vnovično odprtje pariške katedrale Notre Dame po petletni obnovi po požaru in papežev nihil obstat za Medžugorje.
Molitev za mir
Sicer pa meni, da je rdeča nit Cerkve v svetu v letu 2024 molitev in prizadevanje za mir na vseh ravneh, najvišjih in najnižjih. »Opazil sem, da ob molitvi rožnega venca v naši skupnosti, pa tudi v drugih skupnostih, že povsod po vsaki desetki dodajo vzklik Kraljica miru, prosi za nas. Bog daj, da bi leto 2025, leto upanja, pokazalo svoj pravi obraz, obraz miru,« je še dejal Bolčina.