Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
dr. Gabriel Kavčič (foto: STA)
dr. Gabriel Kavčič | (foto: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Slovenija | 20.12.2024, 15:00 Rok Mihevc

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili proti. Za komentar smo prosili moralnega teologa dr. Gabriela Kavčiča.

Druga zaposlitev?

Kot razlog, zakaj je sprememba nujna, so koalicijski poslanci v razpravi izpostavljali primer iz Lendave, ko farmacevtka stranki ni želela izdati kontracepcijskih tablet. Poslanka Svobode Andreja Živic je poudarila, da bi bila ureditev, po kateri bi pacienti po zdravila morali v drugo lekarno, nedopustna z vidika človekovega dostojanstva. Poslanka Levice Nataša Sukič pa je dodala, naj si tisti, ki menijo, da se lahko vmešavajo v zdravstveno oskrbo ali "povozijo" diagnoze zdravnikov, poiščejo drugo zaposlitev.

NSi: Neenak položaj z ostalimi zdravstvenimi delavci

Medtem so v NSi onemogočenju ugovora vesti za farmacevte nasprotovali. "Menimo, da je takšna ureditev nesprejemljiva, saj delu zdravstvenih delavcev odrekate pravico do ugovora vesti, ki jo po sedanji ureditvi imajo. Poleg tega jih postavlja v neenak položaj v primerjavi z ostalimi zdravstvenimi delavci, za katere bo še naprej veljala ureditev uresničevanja pravice do ugovora vesti, kot je zapisana v 56. členu zakona o zdravstveni dejavnosti," je povedala poslanka Iva Dimic.

Vse to me zelo skrbi in se sprašujem, kam plovemo, kaj so dolgoročni cilji takega pobalinskega zakonodajnega dogajanje.

Dr. Kavčič: Skrb in ogorčenje

Moralni teolog dr. Gabriel Kavčič meni, da nas takšna hitra sprememba lahko navdaja s skrbjo in ogorčenjem. »Prvič, očitno so vladajoči zanalašč najprej predvideli možnost ugovora vesti, da so s tem zgolj razburkali javno mnenje in po tem na tej podlagi na hitro »popravili« zadevo. Drugič, to gre v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti, kar pomeni civilizacijsko nazadovanje in pa tudi močno krhanje standardov demokratične družbe. Tretjič, zadeva po mojem mnenju ne bi smela zdržati morebitne ustavne presoje, saj neki zakon sedaj omejuje ustavne zagotovljene pravice. Vse to me zelo skrbi in se sprašujem, kam plovemo, kaj so dolgoročni cilji takega pobalinskega zakonodajnega dogajanje.«

Slovenija
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...